photo blog09122020Кукурудза - це стратегічна для України культура, яка дозволяє отримати високу рентабельність вирощування. На розвиток культури значною мірою впливають стреси, які виникають внаслідок дії погодних факторів, післядії гербіцидів, впливу хвороб і шкідників.

Щоб уникнути цих стресів рекомендуємо дотримуватись технології вирощування насіння кукурудзи - і тоді культура віддячить високими результатами на полі.
Індикатором стресів у культури кукурудзи є розмір, виповненість і стан качана, що чітко виявляє, в який період вегетації рослина відчувала стрес і як сильно він на неї вплинув. Така діагностика підкаже фермеру, яким чином культура реагує на стресові умови, і допоможе або знівелювати дію стресу, або уникнути його при наступному вирощуванні кукурудзи.
Як впливає стрес на качан кукурудзи:

 •  зменшує кількість рядів, якщо виникає незадовго до або під час закладки качана
 •  зниження кількості зерен в ряду або утворення коротшого качана. Це трапляється при виникненні стресу в пізні періоди розвитку культури до кінця періоду запилення
 •  формується напівпустий качан тоді, коли вплив стресу припадає на період запилення
 •  формуються дрібні зерна з мертвими зародками в разі впливу стресу на період наливу зернівки.

В які періоди розвитку відбувається найбільший вплив на культуру кукурудзи?

Стрес в період розвитку кукурудзи сильно впливає на качан, натуру зерна, його товарний вид і виповненість. Стреси зменшують урожайність, коли впливають в 4 критичні періоди розвитку.
Критичні періоди розвитку кукурудзи:

 1. Закладання рядів зерен (стадія V7)
 2. Закладання сім'ябруньок в качані перед запиленням
 3. Запилення квіток та формування зародкових зерен.
 4. Період наливу зерна (стадії R3-R5).


Здатність утворювати ряди і їх кількість в качані обумовлена генетично. Нові ряди формуються доти, поки росте меристематичний купол на верхівці. Якщо під час поділу клітин меристеми буде вплив стресу, наприклад, післясходових гербіцидів на основі сульфонілсечовин, то це матиме негативний вплив на формування качанів. Тому "золоте правило" застосування гербіцидів - це дотримання строків внесення на культуру, рекомендованих виробником.
Щоб сформувалась максимальна кількість зернівок, що закладено генетично, необхідна достатня кількість вологи, поживних речовин та енергії. Тільки після повної закладки сім'ябруньок починається їх розвиток. При достатньому забезпеченні ресурсами сім'ябруньки повноцінно розвиваються, і утворюють стовпчики, здатні запилюватися пилком. Якщо діє стрес чи недостатньо ресурсів, то недорозвиненими залишаються сім'ябруньки в кінці качана, а ті, що в основі формують врожай. Сім'ябруньки в основі качана розташовуються ближче до джерела ресурсів, тому ймовірніше сформуються повноцінно, на відміну від верхівкових.
Так званий ефект "пивної пляшки" у качанів - це формування дуже коротких качанів на кукурудзі. Він формується в результаті поєднання стресових умов холоду і посухи на період формування сім'ябруньок.
Вплив фунгіцидів, інсектицидів та ПАР за 1.5-2 тижня до запилення може припинити ріст качана взагалі. Ефекти пивної пляшки та вплив засобів захисту рослин на культуру слід відрізняти від сплутування маточок. Останнє відбувається тоді, коли вони втрачають орієнтацію під час процесу запилення, і ріст відбувається у різних напрямках під обгорткою.
Порушення запилення може відбуватися в наслідок впливу діабротики (західного кукурудзяного жука), що поїдає стовпчики маточок. Це є причиною невиповненості качанів. Вчасне регулювання чисельності шкідників допоможе уникнути стресу під час запилення. Для цього застосовують інсектициди для кукурудзи на основі імідаклоприду та лямбда-цигалотрину.
Подбайте про свою кукурудзу і качани будуть великі, виповнені та матимуть товарний вигляд. Знання особливостей і етапів вегетації культури допомагає агрономам краще розуміти як уникнути стресів під час розвитку культури. А це прямий шлях до високих врожаїв.

Рекомендований продукт
Гербицид Танаис
  римсульфурон
  Кукурудза, Картопля
  2514.
  76 грн/кг
  У Наявності
  280
  130
  зерно
  238
  950.
  1050.00 грн
  00 грн/міш.
  Немає на складі
  Семена кукурузы ДН Орильский
   320
   155
   зерно, силос
   260
   1576.
   00 грн/міш.
   У Наявності
   180
   140
   зерно, силос
   250
   1020.
   00 грн/міш.
   Немає на складі
   Семена кукурузы Меган
    250
    150
    зерно, силос
    285
    1430.
    1530.00 грн
    00 грн/міш.
    Немає на складі