photo 07

photo 07Вовчок соняшниковий - це фітопаразитичний бур'ян. Його фізіологічний і метаболічний зв'язок з соняшником робить боротьбу за допомогою стандартних методів не ефективною.

Відсутність чітких схем і програм боротьби з вовчком соняшника привели до масштабного поширення бур'яну по всьому світу. Таке поширення призвело до виникнення реальної загрози сільськогосподарському виробництву.

Особливості бур'яну

Для проростання насіння вовчка необхідно збіг декількох факторів: сприятливих кліматичних умов і знаходження рослини-господаря в необхідній для бур'яну стадії росту. Насіння вовчку здатне знаходиться в стадії очікування сприятливих умов в грунті до 20 років і тільки при збігу двох факторів вони починають проростати і шукати контакту з корінням рослини-господаря. На цьому етапі вовчок найбільш вразливий, адже повернутися в стан спокою насіння вже не зможуть. Після контакту коренів бур'яну з корінням соняшника починається вторгнення вовчка в корінь рослини. Якщо коріння бур'яну не вдасться прикріпитися до коріння соняшника, то рослина гине.

Методи боротьби з вовчком

Існує кілька методів боротьби:

 • фізичні - розпушування, прополка, вимерзання, соляризація.
 • хімічні - використання гербіцидів на стійких гібридах соняшника під Євролайтнінг, фумігація ґрунту, використання стимуляторів проростання;
 • біологічні - застосування культур-пасток, стійких і толерантних сортів, комах і грибкових захворювань.

Фізичні методи

При проведенні прополки і розпушування знищується сама рослина, але сам корінь не гине і дає чимало пагонів. Мінусом такого методу боротьби є можливість контролювати бур'ян тільки до певної стадії розвитку соняшнику і тільки в міжряддях.

Проведення соляризації дозволяє знищити насіння бур'яну тільки в верхньому шарі грунту. Мінусами такого способу є недостатня глибина проведення соляризації для знищення всього насіння, висока вартість і трудомісткість методу.

Хімічні методи

Найбільш ефективним хімічним методом боротьби є обробка грунту бромистим метилом, метамнатрієм, дазометом і іншими грунтовими стерилізаторами. Однак, у зв'язку з високою токсичністю препарати були заборонені.

Стимулятори проростання насіння також не користуються попитом у зв'язку з високою вартістю препаратів. При використанні стимуляторів проростання виробництво соняшнику стає збитковим.

Вовчок чутливий до гербіцидів імідазаліновой групи, які використовуються при технології Clearfield ( 'Чисте Поле'). Також при вирощуванні соняшнику за даною технологією використовуються гербіцідостійкі гібриди.

Біологічні методи

Одним з біологічних методів боротьби є використання стійких до вовчка гібридів олійних культур.

Непогані результати дає і використання культур пасток: сорго, кукурудзи, проса. Гормони, присутні в коренях цих рослин, стимулюють проростання насіння, але оселитися на коренях бур'ян не може і гине.

Використання комах або грибкових захворювань на даний момент не отримало широкої популярності, в зв'язку з перебування даних методів в стадії розробки.

Кожен окремий метод має невисокий ступінь ефективності, але проведення комплексних заходів щодо боротьби з вовчком може в рази збільшити ефективність знищення бур'яну.

Рекомендований продукт
102-107
53
52
185
2346.
2546.00 грн
00 грн/міш.
У Наявності
Семена подсолнечника ЛГ 5580
  109-115
  52
  52
  155
  3940.
  4407.00 грн
  00 грн/міш.
  У Наявності
  106-115
  50
  50
  170
  4163.
  00 грн/міш.
  У Наявності
  90-95
  50
  52
  150
  2391.
  00 грн/міш.
  Немає на складі
  Семена подсолнечника Тунка
   105-110
   55
   50
   150
   3940.
   4366.00 грн
   00 грн/міш.
   У Наявності