photo blog 020

photo blog 020Правильний вибір термінів посіву соняшника, адаптований під індивідуальні агрокліматичні особливості місцевості, сприяє створенню максимально сприятливих вегетаційних умов і стрімкого зростання культури.

Сучасний аграрний ринок представлений численними сортотипами і гібридами соняшнику. Кожен з них характеризується своїми оптимальними термінами дозрівання, ступенем холодостійкості, інтенсивністю розвитку, стійкістю і іншим. Важливу роль відіграють агрокліматичні умови, що впливають на інтенсивність розвитку і врожайність культури. Тому однозначно визначити оптимальні терміни посіву стає неможливим. Можливо лише орієнтуватися за усередненими показниками, які залежать від ряду індивідуальних чинників.

Вплив температури на строки посіву соняшнику

Насіння різних гібридів соняшнику по-різному реагує на грунтові температури, отже, для кожного з них свої оптимальні терміни посіву. Правильний підбір гібридів дозволяє продовжити посівний період, що стає критичним питанням при нестачі техніки.

Сприятливий весняний період для сівби соняшнику триває 20-35 діб. В кінці квітня середньодобова температура починає перевищувати 15С. Настає метеорологічне літо. За ним наступає період спеки. Надмірно підвищені температури липня посилюють серпневі дні спеки і посухи.

Вплив вологості на строки сівби соняшнику

На результативність землеробства на Україні найчастіше впливає посуха. Переважна частина території країни знаходиться в зоні нестабільного і мізерного зволоження. Перерва між випаданням опадів може перевищувати 80 діб. У поєднанні з високими температурами повітря це призводить до грунтової посухи. Дефіцит вологи негативно впливає на рослини.

Строки сівби різних груп стиглості

Закладка генеративних органів соняшнику відбувається в момент утворення багатоквіткового кошику. У ранніх і середньоранніх гібридів вона формується в фазі 5-6 пар листків, у пізніх - при утворенні 7-8 пар листя. Потенційна врожайність культури істотно залежить від створення сприятливих агрокліматичних умов протягом 20 діб після проростання входів.

При визначенні строків сівби гібридів вкрай важливо враховувати їх період стиглості, ступінь прогріву землі, глибину загортання насіння, а також агрокліматичну специфіку зони вирощування.

Строки посіву соняшнику в різних зонах України

При сприятливих погодних умовах в південній частині України вже в березні можна приступати до посіву соняшнику. У середній смузі для цього варто дочекатися квітня, а на півночі - травня.

Орієнтуватися треба не за календарем, а за ступенем прогрівання грунту. Його верхній 10 см пласт повинен бути прогрітий на 7С і більше. Занадто ранні посівні терміни цієї культури не рекомендуються, тому що це призводить до витягнутості і тонкості стебел.

В Одеській, Запорізькій, Херсонській областях посів соняшнику здійснюють з 5 по 25 квітня. Це залежить від погодних умов, вологості, а часто і народних прикмет (наприклад, соняшник прийнято сіяти за тиждень до Пасхи).

У Кіровоградській, Полтавській, Дніпропетровській областях, а також на північному заході Миколаївської до посівів соняшнику приступають з 15 квітня по 15 травня.

За цими даними можна орієнтувати по зональному розподілу термінів настання сіву в інших областях, враховуючи агрокліматичні особливості місцевості, групи стиглості гібридів, прогрів грунту і вологість.

Рекомендований продукт
Семена подсолнечника ЕС Андромеда
  109
  40
  50
  165
  3851.
  00 грн/міш.
  У Наявності
  Семена подсолнечника Бонд
   110-120
   45
   51
   160
   1550.
   00 грн/міш.
   Немає на складі
   105-108
   55
   50
   170
   2314.
   00 грн/міш.
   У Наявності
   90-105
   55
   50
   150
   4484.
   00 грн/міш.
   У Наявності
   Семена подсолнечника Мас 82.А
    95-100
    48
    56
    156
    3208.
    00 грн/міш.
    Немає на складі