photo 08

photo 08Соняшник заслужено вважається однією з головних технічних культур України. По експорту соняшникової олії наша країна займає провідні позиції на світовому ринку.

Сучасний ринок посівного матеріалу представлений безліччю сучасних сортів і гібридів соняшнику, що володіють різними особливостями і властивостями. Завдяки використанню якісного посівного матеріалу та застосування ефективних технологій обробітку рентабельність вирощування культури соняшнику в середньому по країні зросла від 35 до 80,5%.

Стандартні методи обробітку культури соняшника передбачають внесення ґрунтових гербіцидів, що знищують дводольні бур'яни серед посівів. Однак, ефективність пестицидів таких видів залежить від рівня зволоженості грунту. За дефіциту вологи результативність препарату різко знижується. Застосування ґрунтових гербіцидів не гарантує 100% результат знищення масових сходів бур'янів однорічних рослин, а тим більше від багаторічних бур'янів.

Унікальність технології Сумо (Експрес)

Сьогодні однією з найбільш популярних технологій обробітку соняшника є технологія Сумо (Експрес). Її застосування дозволяє домогтися підвищеної врожайності соняшнику в Україні і максимізувати рентабельність його вирощування.

Унікальною особливістю технології Сумо (Експрес) є взаємозв'язок системи «гібрид - гербіцид». Бур'яни у сходах висіяного гібрида знищуються певним хімічним засобом, до якого посівний матеріал має генетичну стійкість.

Одним з компонентів даної системи є гербіциди групи сульфонілсечовини. До них відносяться «Експрес», «Тризлак», «Грозний», «Гранстар», з основним компонентом трибенурон-метилом. Другим важливим компонентом системи «гібрид-гербіцид» є посівний матеріал гібрида соняшнику.

Крім генетичної стійкості до гербіциду гібриди соняшнику характеризуються:

 •  підвищеною пристосованістю до грунтово-кліматичних умов зростання;
 •  стресостійкістю;
 •  засухостійкістю;
 •  стійкістю до хвороб;
 •  стійкістю до ураження шкідниками (вовчка та ін.);
 •  підвищеною врожайністю (навіть при не дотриманні сівозміни).

Схеми внесення гербіцидів за технологією Сумо (Експрес)

- Одноразово, з розрахунку витрати препарату 30-50 г/га (відповідно до рівня стійкості гібриду).

- дворазове, при нормі витрати препарату 15-25 г/га. Первинне внесення здійснюють при розвитку у сходів 3-4 листків, а вторинне - після формування 6-8 листків.

Внесення хімічних препаратів, спрямованих на ефективне знищення бур'янів, здійснюється при появі на рослині від 2 до 8 листків. Спільне використання гербіцидів з ПАР (поверхнево активні речовини) дозволяє домогтися:

 •  уповільнення випаровування «Гранстару»;
 •  поліпшення контакту гербіциду з бур'янами;
 •  підвищення частки поглинання трибенурон-метилу листовими пластинками бур'янів;
 •  незмінною ефективністю препарату в посушливих умовах;

Для знищення злакових бур'янів рекомендується проведення обробки посівів грамініцидами. Їх спільне застосування з Гранстаром не рекомендується, тому між обробками варто вичекати півторатижневий інтервал.

В результаті застосування Експрес технології відзначається прискорений вплив препарату на бур'ян. Через 2 години настає припинення його розвитку, через тиждень - візуально проглядається в'янення і, нарешті, через 3 тижні відбувається остаточна загибель бур'янів.

Для отримання максимальної ефективності від застосування Гранстару необхідно враховувати фази розвитку не тільки культурних, а й бур'янів.

Переваги технології Сумо (Експрес):

 •  знищення численних видів дводольних бур'янів;
 •  результативність боротьби з осотом;
 •  широке технологічне вікно застосування (2-8 листа на соняшнику);
 •  вільна сівозміна;
 •  підвищена врожайність;
 •  варіація внесених доз.

Відзначимо, що падалиця соняшнику, що вирощується по Експрес технології також стійка до впливу пестицидів, що може утруднити вирощування наступної культури. Для її знищення рекомендовано застосування гербіцидів Fluroxypyr, Florasulam, Clopyralid-olamine і ін.

Рекомендований продукт
Гербицид Герсотил
  трибенурон-метил
  Овес, Пшениця озима, Пшениця яра, Жито, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Соняшник
  1540.
  00 грн/кг
  У Наявності
  Гербицид Голд Стар
   трибенурон-метил
   Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Соняшник
   1236.
   48 грн/кг
   У Наявності
   Гербицид Голд Стар Экстра
    трибенурон-метил, тифенсульфурон-метил
    Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Жито
    1571.
    36 грн/кг
    Немає на складі
    трибенурон-метил
    Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Соняшник
    1520.
    00 грн/кг
    У Наявності
    Гербицид Гренадер Макси
     трибенурон-метил, тифенсульфурон-метил
     Овес, Пшениця озима, Пшениця яра, Жито, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий
     1839.
     99 грн/кг
     У Наявності