photo blog 072

photo blog 072Посівні площі, які виділяються під вирощування соняшника, щороку зростають як в Україні, так і в усьому світі. Пояснюється це високим вмістом в насінні соняшника вітамінів і мікроелементів, а також широким використанням соняшника в різних галузях (фармацевтичній, хімічній).

Соняшник використовується як сировина для технічних потреб, корм для тварин і для виробництва екологічно чистого палива. Основним же напрямком використання є виробництво олії.

Широкий спектр застосування соняшника у виробництві призводить до утворення високих цін на продукцію. У зв'язку з цим обробіток культури є одним з найбільш прибуткових напрямів. Ще більш економічно виправданим є виробництво насіння соняшника при правильному підборі посівного насіння, здатного забезпечити хорошу врожайність і заощадити кошти на догляді за посівами.

На українському ринку сільгоспвиробникам запропоновано близько 450 сортів і гібридів соняшника і вибір відповідного посівного матеріалу для певних кліматичних умов і ґрунтів стає досить непростим завданням.

При виборі насіння варто враховувати особливості сортів і гібридів. Сортові рослини відрізняються від подібних рослин цього ж виду певним набором характеристик. Нащадки сортів не змінюють характеристик при використанні врожаю для наступних посівів.

Гібриди виводяться шляхом багаторічної селекційної роботи. Науковий підхід до виробництва гібридів дозволяє поліпшити якісні характеристики рослин: підвищити вроджену врожайність, поліпшити стійкість до захворювань і шкідників, адаптувати рослину до більш посушливих умов вирощування. Гібридне насіння придатне для одноразового посіву і при використанні нащадків гібридів для посіву наступного сезону втрачає всі позитивні характеристики гібрида. Для повторного посіву зі збереженням поліпшених характеристик таке насіння вимагає повторного схрещування.

Все частіше при виборі насіння соняшника фермери віддають перевагу саме гібридам. Пояснюється це в першу чергу тим, що гібриди дають на 15-20% більше врожаю, ніж класичні сорти. Завдяки селекції на генетичному рівні підвищується стійкість до різних хвороб, підвищених температур. Гібридні рослини відрізняються рівномірним розвитком всіх рослин в посіві, що прискорює і полегшує процес прибирання.

Підбір насіння соняшника проводиться з урахуванням таких показників, як група стиглості, вид соняшника (олійний, кондитерський), врожайність і олійність, стійкість до вовчка та інших поширених захворювань, можливість застосування гербіцидів для догляду за посівами, посухостійкість і т.п. Додаткове протруювання насіння спеціальними препаратами дозволяє підвищити стійкість до захворювань і шкідників.

Залежно від груп стиглості соняшник розділяється на 4 типи:

  • Скоростиглий з терміном дозрівання близько 80-90 днів;
  • Ранньостиглий - дозріває за 90-105 днів;
  • Середньостиглий - період дозрівання 105-115 днів;
  • Середньопізній - вегетує 115-125 днів.

Гібриди соняшника з невеликим періодом вегетації використовуються для вирощування в північних областях України. Вони дають невелику врожайність і мають знижені показники олійності, проте для умов холодного клімату інших варіантів просто немає.

Велика частина посівів соняшника зайнята середньостиглим соняшником, що поєднує високу врожайність, невибагливість у догляді і хорошу олійність. Сорти соняшника підходять для вирощування в Лісостепу і Степу, а ось гібриди придатні для вирощування в будь-яких кліматичних умовах, оскільки на генетичному рівні здатні адаптуватися.

Вибір насіння для обробітку соняшника в південних регіонах повинен грунтуватися на вивченні таких показників, як посухостійкість і стійкість до ураження вовчком. Сорти і гібриди соняшника для півдня України відрізняються невеликою висотою стебла (до 170 см) і потужною кореневою системою для забору вологи з нижніх шарів грунту.

Особливу увагу при виборі насіння для вирощування в Одеській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській, Дніпропетровській і Запорізькій областях варто звертати на стійкість до вовчка. Найсприятливіші умови для обробітку соняшника в Сумській, Кіровоградській, Житомирській, Черкаській, Київській, Чернігівській і Полтавській областях.

Рекомендований продукт
Семена подсолнечника Бенето
    102-107
    50
    51
    170
    2777.
    00 грн/міш.
    Немає на складі
    Семена подсолнечника Бонд
      110-120
      45
      51
      160
      1550.
      00 грн/міш.
      Немає на складі
      106
      53
      52
      170
      1348.
      00 грн/міш.
      Немає на складі
      108
      62
      51
      170
      1780.
      00 грн/міш.
      Немає на складі
      Семена подсолнечника НС Сумо 007 (НС Х 6059)
        106-111
        55
        51
        160
        2950.
        00 грн/міш.
        Передзамовлення
        Семена подсолнечника НС Сумо 2017
          103-107
          45
          49
          180
          1970.
          00 грн/міш.
          Немає на складі