photo blog 010 notill

photo blog 010 notill«No-Till» - сучасна, унікальна технологія обробки грунту, що передбачає використання укривного шару мульчі (подрібнених рослинних залишків). Є ефективною альтернативою традиційним механічним способам обробки грунту.

Незважаючи на відсутність в технологічному процесі трудомісткої оранки, «нульовий» спосіб землеробства не може розцінюватися як спрощений варіант. Ефективність застосування методу вимагає специфічних знань, спеціальної техніки та роботи висококваліфікованих фахівців.

Практичні дослідження підтверджують економічність застосування технології обробітку земель «No-Till» за рахунок зниження обсягу необхідних трудових і технологічних ресурсів.

Історія виникнення системи землеробства нового покоління

Основоположником технології «No-Till» є російський вчений, агроном І.Є. Овсинський. У 1870-х ним були проведені перші практичні дослідження з застосуванням органічного мульчування без оранки. Отримані результати були опубліковані автором технології. Видання користувалося високим попитом у аграріїв.

Пізніше на території України провелась експериментальна обробка земель безвідвальним способом. Завдяки позитивному результату дана технологія стала масово вводитися в аграрну практику більшості регіонів СРСР. Однак, дефіцит вузькоспеціалізованих знань, матеріальної і технічної бази, а також використання низько-технологічного обладнання перешкоджало повноцінному застосуванню даної технології, що негативно відбивалося на її ефективності.

Основною перевагою методу «No-Till» є підвищення здатності грунту до вологоутримання (за рахунок відсутності розпушування грунту). З огляду на це, застосування даної технології особливо рекомендовано на полях посушливих регіонів. Крім того, метод «No-Till» є єдиним доступним способом обробки місцевості зі складним рельєфом.

На даний момент на частку системи нульового обробітку землі припадає лише 7% всієї ріллі світу. Вона набула великої популярності в США, де стала ефективним способом запобігання ерозії грунту вітрами, в Канаді, де її активно застосовують в степових районах для збереження вологи. Вона також відома бразильським, аргентинським, парагвайським і австралійським аграріям. 95% площ, що обробляються за даною технологією, відноситься до перерахованих вище країн. Лише 3% орних земель європейських країн обробляються за методом «No-Till».

Суть методу «No-Till»

Дослівний переклад «No-Till» з англійської означає «не орати». Механічна оранка землі часто призводить до ерозії грунту. Завдяки обробці землі за методом «No-Till» вдається цього уникати. Рослинні залишки вирощуваних культур не перекопуються з землею і не спалюються, а подрібнюються і розподіляються рівномірним шаром мульчі. Шар мульчі забезпечує грунту захисне покриття, що зберігає вологу і відновлює родючість верхнього шару. Крім цього, мульча запобігає занесенню насіння бур'янів, а також сприяє утворенню активної мікрофлори, багатою макро- і мікроелементами, що значно підвищує врожайність культурних рослин.

Було підраховано, що застосування методу «No-Till» дозволило знизити витрати на трудові ресурси в півтора рази, витрати паливно-горючих матеріалів зменшився до 2,5 раз, а амортизація обладнання обійшлася вдвічі дешевше. При цьому врожайність підвищилася в 3-4 рази.

На жаль, система «No-Till» крім безперечних переваг має і супутній ряд недоліків:

 • Складність реалізації. Ефективність методу вимагає суворого дотримання технологічного процесу, високої кваліфікації агрономів, врахування кліматичних умов, ґрунтових характеристик, контролю наявності шкідників та ін.
 • Наявність спеціалізованої техніки, обладнання.
 • Неможливість застосування даної технології в заболочених місцях і вологих зонах.
 • Необхідність додаткового біохімічного захисту культурних рослин, викликане великим скупченням патогенів та шкідників під шаром мульчі.
 • Перешкоджання нітрифікації амонійного азоту може призвести до внутрішньогрунтового накопичення токсичного амонію, що згубно відбивається на кореневих системах вирощуваних культур.

Вибір між «No-till» і перевіреними, традиційними технологіями

Ефективність технології «No-till» багаторазово підтверджена на практиці. Однак, її застосування грунтується на складному, наукомісткому процесі, а також вимагає використання високотехнологічного обладнання. Далеко не завжди вдається з першого разу адаптувати методику «No-till» під індивідуальні грунтово-кліматичні умови.

Рекомендований продукт
Гербицид Евро Ленд
  імазамокс, імазапір
  Соняшник
  475.
  66 грн/л
  У Наявності
   біоактиватор NN, імазетапір
   Соняшник
   363.
   99 грн/л
   У Наявності
   Гербицид Антисапа
    метрибузин
    Картопля, Помідори безрозсадні, Помідори розсадні, Соя
    978.
    88 грн/кг
    У Наявності
    Гербицид Генезис
     імазамокс, імазапір
     Соняшник
     425.
     04 грн/л
     Немає на складі
     Гербицид Каптора
      імазамокс, імазапір
      Соняшник
      371.
      00 грн/л
      Немає на складі