photo blog250121Використання спеціальних рослин в якості добрив почали застосовувати ще хлібороби Китаю близько 3 тис років тому. Було помічено, що вирощування спеціальних рослин та їх подрібнення з подальшою заробкою в грунт сприяє підвищенню врожайності вирощуваної культури. Так було сформовано поняття сидератів.

Сидерати - спеціальна рослинна зелена маса, що вирощується одразу після збору попередника і значною мірою поліпшує агротехнічні властивості грунту. В першу чергу, це відбувається завдяки накопиченню в ньому доступного азоту. Але не менше значення має і розпушення орного шару і збереження вологи всередині.
В сучасному землеробстві сидератам в промисловому масштабі надається мале значення. За часів ведення колгоспного господарювання було розвинене тваринництво, тому поля отримували достатню кількість гною як додаткового підживлення. В умовах занепаду тваринництва потрібно відроджувати звичай використовувати сидерати для ефективного поліпшення якостей грунту.

Які сидерати під соняшник вирощувати?

Як попередник під соняшник рекомендуємо різні колосові культури. Після збору врожаю для підготовки поля до посіву соняшника краще використовувати вівсяно-редькову суміш. Важливим моментом є достатня кількість опадів в період висіву сидератів. Як озимі сидерати можна посіяти озиме жито і вику.
При підготовці поля під соняшник озимі сидерати подрібнюються і заробляються в другій половині квітня. Не дивлячись на невелику сформовану біомасу, насичення грунту азотом буде дуже ефективним. Не зволікайте з заробкою сидерату, бо до травня сидеральна культура буде дуже сухою і її важко буде заробити в грунт. Це затруднить отримання сходів.

Які переваги використання сидератів?

Поживні сидеральні культури збагачують грунт доступним для рослин азотом. На цей фактор впливає зволоження в період росту сидератів. Тому в технології вирощування сидератів є два підходи:

 • на зрошуваних землях сіють сидерати й потім використовують сходовикликаючий полив.
 • на неполивних землях доречним є ранньовесняний посів сидеральних культур з надією на подальші опади.


Вирощування сидератів покращує агрофізичні властивості грунту, його проникність для води, коренів вирощуваної культури. Сидерати зберігають вологість. Якщо як сидеральні використовуються Хрестоцвіті культури, то вони додатково покращують фітосанітарний стан грунту. Буркун в якості зеленого добрива - це додатковий фактор зменшення солоності землі.
Сидерати можуть виступати шаром мульчі, що захищає від надмірного випаровування вологи.
Пам'ятайте, що сидератом є зрештою молоді рослини, які здатні швидко і ефективно розкластися в грунті. Старіші рослини не можуть так швидко розкладатися і віддавати поживні речовини назад в колообіг на полі.

Коли рекомендовані сидерати?

Небагато фермерських господарств можуть та вміють використовувати сидерати для покращення грунту. Сидеральні культури підходять для полів з високим насиченням соняшником та іншими прибутковими культурами. Для зменшення негативного впливу рекомендується післяжнивний посів сидератів. Найкраще працює така схема:

 • після збору озимих чи ярих зернових культур сіють овес і редьку після дощу або напередодні очікуваних опадів
 • восени проводять заробку в грунт сидерального добрива і вже навесні сіють соняшник.


Ціна питання посіву сидератів під соняшник: овес і редька - 500 грн/га, буркун - 1.5 тис грн/га, горох 900 грн/га. На полях, де залишається багато соломи або перестояли сидерати, доцільно застосувати препарати-деструктори. Купити деструктори стерні Ви можете в маркеті Посівна і застосовувати їх для покращеного розкладання рослинних решток.

Рекомендований продукт
Бактериальный препарат Бионорма Азот
  азотфіксуючі бактерії
  Кукурудза, Соняшник, Помідори, Пшениця озима, Соя
  310.
  00 грн/л
  У Наявності
  Бактериальный препарат Бионорма Псевдомонас
   бактерії роду Pseudomonas
   Кукурудза, Овочеві культури, Соняшник, Пшениця озима, Соя
   330.
   00 грн/л
   У Наявності
   Деструктор целлюлозы Бионорма Деструктор Целлюлозы
    бактерії Paenibacillus polymyxa і азотфіксуючі бактерії, азот
    Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Горох, Соя, Кукурудза, Соняшник, Овочеві культури
    108.
    10 грн/л
    У Наявності
    102-107
    53
    52
    185
    2346.
    2546.00 грн
    00 грн/міш.
    У Наявності
    109-114
    60
    54
    180
    2371.
    2571.00 грн
    00 грн/міш.
    У Наявності