photo blog 044

photo blog 044Совки - небезпечні шкідники багатьох сільськогосподарських культур. Вони вражають всі важливі продовольчі культури: злакові, овочеві, олійні, баштанні та інші.

Найбільшої шкоди завдають озимі і підгризаючі совки.

Озима совка

Озима совка (Agrotis segetum) - комаха ряду Лускокрилих, відноситься до родини Совки. Совка пошкоджує понад 147 видів рослин, вражаючи буряк, картоплю, соняшник, кукурудзу, плодово-ягідні культури. Молоді гусениці знищують пластинку листя, дорослі гусениці підгризають паростки, що призводить до неминучої загибелі. Гусениці озимих совок особливо небезпечні для полів зернових культур. Озима совка на картоплі призводить до значної втрати врожайності. Шкідник активний протягом усього літа.

Чим побризкати від совки?

Боротися з шкідником необхідно ще до посіву культури. Перед посівом поле потрібно ретельно очистити від бур'янів шляхом культивації грунту. Це хороша профілактична міра. Посів починають якомога раніше. При цьому посіви менше уражаються шкідником. Міжрядне розпушування і знищення бур'янів до змикання міжрядь різко скорочує плодючість дорослих особин. Шкідливих гусениць, личинок озимої совки знищують птахи, грибкові збудники (особливо під час вологої і прохолодної погоди), бактерії і віруси (в період засухи). Паразит чорний банхус, трихограмма і муха-тахіна - шкідники совки, що природним шляхом здатні регулювати її чисельність. Боротьба з совкою передбачає використання системних інсектицидів на основі хлорпірифосу, циперметрину та інших. 

Підгризаюча совка

Підгризаюча совка (підродина. Noctuinae родини Совок) поширена повсюдно, де вирощується картопля. Доросла особина, метелик совки не приносить істотної шкоди, але гусениці здатні пошкодити до 50% врожаю. Вони активні вже по сходам картоплі та інших культур, підгризають проростки, ведучи до загибелі товарних посадок. У період вегетації картоплі, коли відбувається бульбоутворення, пошкоджуються бульби. Це не тільки знижує товарну вартість картоплі, але і відкриває ворота для зараження вторинними інфекціями. Шкідник зимує в грунті, досить на великій глибині. Коли грунт прогріється до +10 С, то гусениці просуваються у верхні шари грунту. Через 3-4 тижні починається літ метеликів. Спекотна волога погода сприяє цьому процесу. Чим тепліше і більш волога погода (до +30 С, вологість 50-80%), тим більша плодючість метеликів. За період вегетації може сформуватися близько 4 поколінь шкідника. З комахами важко боротися в зв'язку з тим, що на поверхні знаходяться тільки метелики, а гусениці не доступні інсектицидним обробкам, перебуваючи в грунті. Найкраще обробляти культуру ввечері, коли гусінь дуже близько до поверхні ґрунту. Для знищення шкідника необхідні системні препарати проти лускокрилих.

Препарати для боротьби з совкою

Методами боротьби з шкідниками служать агротехнічні прийоми і застосування засобів захисту - інсектицидів. Вкрай важливо дотримуватися оптимальної сівозміни, коли висаджуються культури, що не є їжею для шкідника. При посадці в грунт можна вносити інсектицид від совки на основі тіаметоксаму (інсектицид Люкс Максі) і хлорантраніліпрола. У період вегетації культури обробляють такими засобами захисту як інсектицид Залп, Фосорган Дуо, Хлорпірівіт Агро, Фараон і інші.

Рекомендований продукт
Инсектицид Залп
  хлорпірифос, циперметрин
  Землі не с/г призначення, Пшениця озима, Буряк цукровий, Яблуня, Горох, Гірчиця, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Кукурудза, Соняшник, Соя
  263.
  75 грн/л
  У Наявності
  Инсектицид Люкс Макси
   тіаметоксам, ацетаміприд
   Картопля, Виноград, Плодово-ягідні культури, Помідори
   610.
   51 грн/л
   У Наявності
   Инсектицид Фараон
    хлорпірифос, лямбда-цигалотрин
    Кукурудза, Соя, Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Льон-довгунець, Буряк цукровий, Баклажан, Картопля, Соняшник, Яблуня
    273.
    00 грн/л
    У Наявності
    Инсектицид Фосорган Дуо
     хлорпірифос, циперметрин
     Горох, Пшениця озима, Пшениця яра, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Жито, Буряк цукровий, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий
     290.
     29 грн/л
     Немає на складі
     Инсектицид Хлорпиривит-агро
      хлорпірифос, циперметрин
      Горох, Землі не с/г призначення, Кукурудза, Соняшник, Пшениця озима, Пшениця яра, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Сади, Буряк цукровий
      244.
      72 грн/л
      У Наявності