photo 012

photo 012Рослини, які використовуються для підвищення родючості грунту, називаються сидерати. Сам метод полягає в заорювання в землю рослин, які попередньо були засіяні на певній ділянці землі.

Поступовий перехід на органічне землеробство пояснюється необхідністю внесення органічних добрив, що стає все більш витратним в зв'язку зі скороченням тваринництва і, відповідно, зростанням цін на перегній. Також популярність сидератів пояснюється і модою на екологічно чисте землеробство.

Історія використання сидератів

Вперше метод сидерації грунту в виноградниках за допомогою бобових був описаний давньоримським діячем Марком Катоном в першому столітті до н.е. А сам термін вперше був застосований французьким вченим Ville в середині XIX століття.

Перші результати досліджень на тему використання рослин сидератів оприлюднив директор департаменту американської компанії Deere доктор Тейлор. Публікація вийшла на початку ХХ століття, вона описувала метод сидерації грунтів, в тих місцях, де немає можливості внести гній тварин. Багаторічні дослідження доктор Тейлор проводив з білим люпином і темно-червоною конюшиною. Згідно з наведеними в публікації даними використання даних сидератів підвищувало вихід зернових від 1000 до 1500 кг/га, в залежності від використовуваних рослин.

До середини ХХ століття популярність сидератів досягла максимального значення, але поява відносно недорогих, синтезованих в лабораторіях, азотних добрив призвела до зниження застосування рослин сидератів.

Користь сидератів

Як сидерати використовуються кілька груп рослин: зернові, бобові, хрестоцвіті і трави. Крім того, в якості сидеральних рослин можуть бути використані і однорічні бур'яни, які закладаються в землю до початку дозрівання в них насіння.

Використання сидератів в різних варіаціях по часу посіву і виду рослин забезпечує утворення 35-45 т органіки на 1 га посівів. Також утворюються і мікроелементи: азот (до 200 кг), фосфор (55-58 кг), калій (до 200 кг) і кальцій (до 140 кг). Ефективність використання сидератів за даними показниками перевершує ефективність внесення 20 т гною на 1 га.

Переваги використання сидератів:

 • Екологічно чистий спосіб підвищення родючості грунту;
 • зелені рослини знижують лужність грунту завдяки природному утворенню оцтової і гумінових кислот;
 • корисні речовини, що використовуються рослинами-сидератами, після закладання в грунт стають доступними для культур в різних формах;
 • мікробна активність в закладених в грунт сидеральних рослинах призводить до розвитку міцелію корисних грибів, який в свою чергу покращує інфільтрацію, аерацію і інші властивості грунту;
 • глибока коренева система деяких сидератів піднімає на поверхню корисні речовини з більш глибоких шарів грунту;
 • за допомогою сидератів відбувається придушення бур'янів;
 • квітучі сидерати - хороші медоноси;
 • посіви сидератів можна використовувати для випасу худоби;
 • деякі сидеральні рослини скорочують кількість шкідників і хвороб в грунті.
Рекомендований продукт
Семена гороха Оплот
  50
  800.
  00 грн/міш.
  Немає на складі
  Семена озимого гороха НС Мороз
   25
   722.
   00 грн/міш.
   Немає на складі
   Семена рапса Абакус
    292
    55
    олійне
    165
    4486.
    00 грн/міш.
    Немає на складі
    Семена рапса Альбатрос
     292-320
     70
     олійне
     165
     4774.
     00 грн/міш.
     Немає на складі
     Семена рапса Андерсон
      392-320
      70
      олійне
      165
      4654.
      00 грн/міш.
      Немає на складі