photo blog 0118

photo blog 0118Починаючи з липня місяця, ми поступово збираємо урожай з грядок і тим самим звільняємо місце на городі. В цей час щось садити вже немає необхідності або пізно по термінах. Грядки залишаються порожні і ось тут постає питання, що робити з цією земельною ділянкою, щоб не дати їй зарости бур'янами, але щоб залишок сезону пройшов не марно, а з користю для землі. Правильний вихід тут один - спочатку знищити залишки рослинності, а потім відразу ж засіяти цю землю сидератами і чим раніше, тим краще.

Вибір рослин сидератів

Так як вибір їх дуже великий, то давайте коротко згадаємо переваги кожного, їх особливості і до якого сімейства відноситься кожен з них, щоб правильно підібрати той сидерат, який найбільше підійде під посадку конкретної культури. Ідеальних, тобто, універсальних сидератів просто не існує, але зате їх можна садити не тільки як монокультуру, але і робити суміш. Тоді буде досягнуто відразу кілька цілей, наприклад хрестоцвіті, зокрема, ріпак, швидко дають гарну зелену масу і при заорювання в землю підвищують кількість гумусу, а якщо ж у городі присутня дротянка або ж личинки хруща, то висівають гірчицю, причому її можна сіяти як до основної культури, так і після. Можна і взагалі ростити їх разом. Коли гірчиця підросте, то її потрібно скосити і тут же розкласти на грядку - вийде хороше підживлення, також вона дуже добре пригнічує ріст бур'янів, а її ефірні масла сильно гальмують розвиток таких грибкових захворювань як чорна ніжка, фітофтора, кореневі гнилі та парша. Гірчицю добре сіяти особливо після пасльонових, вона дуже добре знезаражує землю, пригнічує нематоди і ряд збудників хвороб. Висівати можна як монокультуру, а також в суміші з іншими сидератами. Головною перевагою бобових сидератів є те, що вони хороше джерело азоту, бо фіксують його з повітря і збагачують ним ґрунт. Тому якщо у вас бідні ґрунти, то використовуйте саме люпин, фацелію, горох, вику або ж люцерну. Наприклад, люпин дуже добре насичує грунт фосфором, що в майбутньому, якщо грунт важкий і щільний, підійде для злакових рослин, таких як жито, овес, ячмінь, пшениця, кукурудза. 

Серед злакових сидератів жито, напевно, сама невибаглива культура і її навіть називають санітаром городу, бо воно «лікує» землю, пригнічує бур'яни, навіть такі злісні, як пирій, і при цьому знищує збудників різних хвороб. Жито, як і гірчиця, добре знезаражують землю і скорочують чисельність шкідників, у тому числі, дротяників. Жито, як і овес, це дуже хороше джерело калію, овес також надає землі легкість і є хорошим засобом від бур'янів, як і всі злаки, тому це дуже хороший попередник практично для всіх городніх культур. Якщо спробувати узагальнити і згрупувати всі сидерати за їх головним перевагами то можна сказати наступне:

 • хрестоцвіті сидерати - дуже добре лікують землю,
 • злакові сидерати - структурують грунт, дані культури добре пригнічують бур'ян,
 • бобові - добре відновлюють і збагачують грунт.

Остаточний вибір сидератних культури залежить тільки від того, що саме Ви хочете: пом'якшити, розкислити, зробити повітряний грунт або удобрити.  Сіяти сидерати можна як у відкритому грунті, так і в теплиці.

Головне правило посіву полягає в тому, щоб сидерат попередник не був з однієї родини з основною культурою, а для отримання подвійного ефекту можна висівати їх не окремо, а у вигляді сумішей, наприклад вика в поєднанні з  бобовими і злаковими культурами, що  збагачує грунт азотом, фосфором і калієм і перешкоджає вимиванню гумусу. Завжди потрібно пам'ятати, що максимальна користь від будь-якого сидерата виходить, якщо дати їм відрости, сіяти максимально густо, так само не допускати їх переростання до утворення насіння.

Найкраще заорювати верхній шар грунту або ж залишати на поверхні у вигляді мульчі.

Рекомендований продукт
Удобрение Ярило Калий Турбо 
  калій
  Пшениця озима, Ріпак озимий, Кукурудза, Соя, Соняшник, Буряк цукровий, Яблуня, Картопля, Помідори
  146.
  30 грн/л
  Немає на складі
  Микроудобрение Авангард Р Азот+Микро
   бор, кобальт, молібден, цинк, мідь, марганець, залізо, сірка, магній, азот
   Суниця, Буряк кормовий, Буряк цукровий, Овочеві культури, Капуста, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Кукурудза, Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Плодово-ягідні культури
   40.
   92 грн/л
   У Наявності
   Микроудобрение Авангард Р Фосфор+Калий
    калій, фосфор
    Цибуля, Морква, Капуста, Огірки, Помідори, Суниця, Плодово-ягідні культури, Картопля, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Пшениця яра, Пшениця озима, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий
    47.
    32 грн/л
    У Наявності
    Семена озимого рапса ДК Сеакс
     292-320
     50
     олійне
     145
     5799.
     00 грн/міш.
     Немає на складі
     Семена рапса Снежная королева
      300-305
      40
      олійне
      165
      1836.
      00 грн/міш.
      У Наявності
      Семена рапса Черный Велетень
       292-323
       80
       олійне
       170
       37670.
       00 грн/міш.
       У Наявності