photo blog 026

photo blog 026Падалиця соняшника, яка проростає в наступному році, створює чимало проблем при вирощуванні чергових культур в сівозміні. Крім звичайної падалиці все частіше на полях зустрічаються рослини, стійкі до препаратів сульфонілсечовини і гербіцидів імідазолінонової групи.

Така різноманітність посилює проблему боротьби з падалицею.

Причини появи падалиці

Втрати під час збирання - це основна причина появи падалиці. Кількість втрат, які при хорошій врожайності можуть досягати 10%, залежить від вибору комбайна і жатки, а також від дотримання вимог щодо встановлення параметрів. Використання жаток з ліфтерами для суцільного прибирання мінімізують втрати соняшнику під час прибирання. В такому випадку втрати будуть тільки з боку комбайна (2-3%). Як правило, ці 2-3% складаються з невиповненого насіння, яке роздуваються під час збирання комбайном.

Рядкові жатки з меншою кількістю ліфтерів призводять до вилягання і ламкості стебел, в результаті чого впалі на землі кошик вже не підбирається. Втрати, в такому випадку значно більше.

При врожайності 3 т / га і ідеального прибирання з мінімальними втратами (2%) кількість насіння соняшнику, що потрапляє в грунт, становить 60 кг / га, що значно більше норми висіву.

Також до появи падалиці можуть привести і погодні умови. Наприклад, якщо на посівах соняшнику, які знаходяться у фазі фізіологічної зрілості, пройде ураган, то рослини, які полягли, вже не можна буде зібрати комбайном. Вони будуть утворити падалицю.

Способи боротьби

Ефективна боротьба з падалицею починається з моменту збирання. Перші 20-25 днів після збирання соняшнику не варто проводити ніяких грунтообробних операцій. За цей період випале з-під комбайна насіння фізіологічно дозріє. Такий метод боротьби не підходить для великих агрохолдингів. Причиною цього є неможливість проведення обробітку грунту в потрібний період часу.

Існує два варіанти боротьби з падалицею:

 • Агротехнічний - полягає в проведенні дворазового дискування. Першу обробку грунту проводять на глибину 5-6 см, а другу - через 2-3 тижні на глибину 10-12 см. Це дозволяє знищити до 80% падалиці соняшнику.

Також, можливо проводити глибоку оранку на глибину 25-30 см. Така обробка грунту не провокує падалицю і закладає насіння глибоко в грунт, звідки вони не можуть прорости. Мінусом такого способу є прояв проблеми в наступні роки. Причиною цьому є збереження життєздатності насіння соняшнику, що знаходяться в грунті, протягом 5 років.

 • Хімічний контроль падалиці соняшнику залежить від вирощуваної культури. Наприклад, проблему падалиці соняшнику на посівах кукурудзи знімають шляхом внесення аналогів амінної солі в грунт. Обробка проводиться в фазах 5-7 листів, а деякі препарати можна використовувати до появи 11 листів.

Проблему падалиці соняшнику на посівах сої вирішують шляхом використання гербіцидів з групи базагранів на ранніх етапах вегетації основної культури. Також важливим є недопущення переростання першої хвилі падалиці, оскільки це буде створювати проблеми при збиранні сої.

Боротьба з «особливою» падалицею

Вирощування евролайтнінгового соняшнику призводить до появи проблеми стійкої до гербіцидів падалиці. Вона практично не піддається контролю на посівах наступних культур. Побороти таку падалицю можна, використовуючи препарати з ауксиновою активністю і на ранніх етапах розвитку (до 5 листків). На більш пізніх етапах боротьба неефективна.

Для уникнення проблеми появи «особливої» падалиці деякі господарства почали відмовлятися від вирощування соняшнику під Євро-Лайтнінг. Технологія вирощування Євро-Лайтнінгових гібридів культури була розроблена для регіонів, де поширений вовчок соняшнику. На територіях, де цієї проблеми немає, вирощування соняшнику під Євро-Лайтнінг тільки створює додаткові проблеми і витрати для господарств.

Рекомендований продукт
Гербицид 2,4-Д Актив
  2.4-Д 2-етилгексиловий ефір, в кислотному еквіваленті
  Кукурудза, Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Жито, Просо, Сорго
  229.
  14 грн/л
  У Наявності
  Семена подсолнечника ЕС Харди
   110-115
   50
   50
   180
   500.
   00 грн/міш.
   Немає на складі
   105-108
   55
   50
   170
   2314.
   00 грн/міш.
   У Наявності
   Семена подсолнечника НС Оро
    104-110
    50
    51
    180
    690.
    840.00 грн
    00 грн/міш.
    Немає на складі
    105-110
    50
    50
    170
    2271.
    2471.00 грн
    00 грн/міш.
    У Наявності
    90-95
    50
    52
    150
    2391.
    00 грн/міш.
    Немає на складі