photo blog 021

photo blog 021Одним з основних показників якості висіву озимої пшениці є глибина посіву. Саме від глибини залежить тип рослини і будова майбутнього проростка і від чого, в свою чергу, залежить врожайність.

 

На глибину посіву впливають такі фактори, як:

 • вологість ґрунту;
 • кліматичні умови;
 • механічний склад грунту;
 • якість насіння;
 • біологічні особливості сорту.

На глибину висіву впливають також і терміни проведення робіт: при ранньому посіві озимої глибина закладення буде більше, ніж при більш пізньому посіві.

Згідно з результатами досліджень, проведених в 80-х роках ХХ століття, оптимальною глибиною сівби є глибина 2-3 см. Пояснюється це тим, що до окультурення зернових насіння поширювалися на полях шляхом самосіву без будь-якого закладення в грунт. Після окультурення зернові висівали руками і зароблялися первісними знаряддями праці на глибину не більше 2-3 см. Внаслідок чого рослина пристосувала свій розвиток до посіву на невелику глибину.

Також, незалежно від глибини висіву насіння, саме на глибині 2-3 см відбувається формування вузла кущення. Посів на таку глибину дозволяє рослині швидше зійти і почати накопичувати речовини в процесі фотосинтезу. При посіві на велику глибину значна частина ендосперму витрачається на ріст підземної частини - від насіння до вузла кущіння. В результаті чого проросток виходить на поверхню грунту ослабленим: погано кущиться, має схильність до вилягання і ослаблену кореневу систему.

Дотримуватися оптимальної глибини сівби (2-3 см) по ресурсозберігаючій технології обробітку важливо в регіонах, де немає суворих зим і достатньо вологи, а також в разі хімічної обробки насіння препаратами, які затримують проростання.

Норма висіву

Нормальний розвиток рослин забезпечується оптимальною кількістю поживних речовин і вологи, які вони можуть отримати з відповідної площі. На зниження врожайності впливає, як і занадто загущений, так і розріджений посів.

Для більшості сортів оптимальною нормою висіву, згідно з рекомендаціями, є 4-5 млн. / га (160 до 250 кг / га). На початку освоєння інтенсивних технологій оптимальною густотою рослин вважалася 500-700 стебел на 1 м2, зазначена густота формувалася за рахунок збільшення норм сівби до 6 млн. / га (300 і більше кг / га). Але, згідно з дослідженнями, такі норми сівби частіше погіршують якість врожаю, збільшують кількість використовуваного посівного матеріалу і пестицидів.

Досягти норми в 500-700 стебел / м2 можливо двома способами:

 • Збільшуючи норми висіву.
 • Збільшуючи інтенсивність кущіння.

Збільшення норми висіву призводить до зменшення всіх елементів структури врожайності - маси 1000 зерен, кількості і маси зерен в колосі, продуктивної кущистості.

Збільшення інтенсивності кущіння знижує собівартість отриманого зерна, збільшує врожайність за рахунок поліпшення фітосанітарного стану посіву.

Терміни посіву

Висів в оптимальні терміни дозволяє рослині використовувати максимальну кількість ресурсів для зростання і розвитку, що в свою чергу забезпечує високу врожайність.

Ранній і пізній висів знижує продуктивність культури. При ранньому висіві розвивається велика вегетативна маса. Використання при такому розвитку запасних речовин призводить до зниження зимостійкості. Ранні посіви більш схильні до пошкодження шкідниками, можуть випрівати, більш забур’янені.

Пізній посів призводить до більш тривалого процесу сходів. Рослини не встигають розвинути кореневу систему і зелену масу, що призводить до зниження зимостійкості.

Сприятливими умовами висіву озимої пшениці вважаються умови, коли середньодобова температура досягає значення 14-15 градусів. Строки сівби можуть змінюватися в залежності від особливостей сортів і зони вирощування культури. Середній термін посіву озимої пшениці в Україні - 20-30 вересня.

Рекомендований продукт
Семена пшеницы Акратос
  280-285
  90
  50
  90
  800.
  00 грн/міш.
  Немає на складі
  Семена пшеницы Антоновка
   275-278
   87
   1000
   90
   8500.
   00 грн/міш.
   Немає на складі
   Семена пшеницы Балитус
    280
    120
    50
    90
    800.
    00 грн/міш.
    Немає на складі
    Семена пшеницы Богдана
     287-300
     100
     1000
     104
     10006.
     00 грн/міш.
     Немає на складі
     Семена пшеницы Колониа
      270-300
      130
      1000
      80
      10006.
      00 грн/міш.
      Немає на складі