photo blog 016

photo blog 016Урожайність кукурудзи сильно залежить від агрокліматичних умов вирощування. Родючі землі України районовані по грунтовим особливостям

, а також за показниками середньодобових температур і вологості.

Умови вирощування кукурудзи

Температура. При вирощуванні кукурудзи важливо враховувати її теплолюбність. Помірно-континентальний клімат зони Степу характеризується значними коливаннями середньодобових і річних температур, а також низкою посушливих і помірно зволожених літніх періодів. Тривалість теплового періоду при прогріванні повітря більш 10С становить 171 діб, протягом яких сумарні ефективні температури досягають 3168С.

Зони Полісся і Лісостепу України характеризуються плавним переходом весняно-осінніх температур. Загальна тривалість теплового періоду в Лісостепу становить близько 160 діб, а Полісся - 156 діб. Сума ефективних температур протягом цього періоду досягає 2685С.

Середньостатистичні результати наукових досліджень вказують на те, що переважна більшість насіння гібридів кукурудзи проростає при 8-10С, дає сходи при 10-12С. Оптимальний температурний режим для активного розвитку рослин і якісного дозрівання зерна становить 20-23С.

Температурний фактор істотно впливає на інтенсивність розвитку і продуктивність кукурудзи. Весняні заморозки можуть призвести до знищення наземної частини рослин. Для пророщених зерен критичною температурою стає 1С. Різкі коливання добових температур призводять до уповільнення ростових процесів, що збільшує тривалість вегетативного періоду культури.

Відповідно за необхідністю тепла гібриди різних груп стиглості можна районувати по зонам України наступним чином: Степ - ранньостиглі-середньостиглі, Лісостеп - ранньостиглі-середньоранні, Полісся - ранньостиглі.

Світло. Кукурудза належить до світлолюбних культур. Загущені посіви призводять до затіненності рослин, внаслідок чого відбувається гальмування росту і зниження врожайності. Оптимальна тривалість світлового дня - 9 годин, при 12-годинній освітленості відзначається продовження термінів дозрівання.

Волога. Достатня кількість грунтової вологи сприяє активному розвитку кукурудзи. Особливо критичною стає посуха в другій половині вегетації, яка може призвести до втрати врожайності до 40%. Протягом вегетаційного періоду культури в зоні Степу, Лісостепу, Поліссі випадає різна кількість опадів: 220, 295 і 340 мм відповідно.

Забезпечення високої продуктивності кукурудзи, оброблюваної при різних кліматичних умовах, залежить від накопичення, збереження і раціонального використання вологи в грунті. Цьому сприяє дотримання сівозміни, застосування оптимальної системи грунтової обробки, внесення добрив, проведення захисних заходів, виконання передпосівної підготовки посівного матеріалу, відповідний догляд за посівами та ін.

Сівозміна. Дотримання сівозміни та правильний вибір попередніх культур сприяє водному і поживному насиченню ґрунту, запобігає забур’яненості посівів, розвитку патогенів, шкідників, завдяки чому досягається збільшення врожайності.

Залежно від ґрунтових і кліматичних умов обробітку кращими попередниками кукурудзи стають: озима пшениця і зернобобові - в Степу, озима пшениця, картопля, зернобобові і сама кукурудза - в Лісостепу, озимі зернобобові, зернові, картопля і люпин - на Поліссі. Нейтральними попередниками є ярі зернові та коренеплоди.

У посушливих районах не варто висівати кукурудзу після висушуючих грунт попередників: суданської трави, соняшнику, буряка, сорго та ін. Для запобігання накопичень шкідників не рекомендуються повторні посіви, а також посіви після проса.

Для зернобобових, ярих зернових і технічних культур кукурудза стає кращим попередником.

Обробка грунту

Ґрунтова обробка - найважливіший елемент технології вирощування кукурудзи. Це сприяє врегулюванню температурного, водного, поживного і повітряного режиму грунту, що особливо важливо в посушливих районах.

Традиційна система землеробства передбачає наступні заходи збереження грунтової вологи на кукурудзяних полях: лущенння; безвідвальна осіння обробка грунту на глибину 30 см; ранньовесняне, досходове і післясходове боронування, а також передпосівна і міжрядна культивація.

Головною метою передпосівного обробітку грунту під кукурудзу стає збереження грунтової вологи, знищення бур'янів, поліпшення повітро-і водопроникності грунту. Її проводять на глибину загортання насіння: легкі грунти - 8 см, важкі - 6 см. Сходи, що з’явилися, культивують на 10 см глибину. При достатній зволоженості грунту в другій половині літа альтернативою напівпаровій обробці грунту може стати посів сидератів (редьки, гірчиці).

Застосування методики грунтової обробки no-till забезпечує накопичення та збереження грунтової вологи під впливом природних факторів (метеорологічних і біологічних). Шар мульчі запобігає термічному перегріву грунту і непродуктивному випаровуванню вологи.

Періоди і глибина посіву

Оптимальні посівні терміни кукурудзи наступають при прогріванні верхнього грунтового шару до 10С. Ранні або пізні посіви виходять зі зниженою врожайністю. Своєчасний посів сприяє ранньому цвітінню волоті, раціональній витраті ґрунтових ресурсів і стійкості рослин.

Для визначення посівних термінів також необхідно враховувати холодостійкість гібридів, механічний склад і технологію обробітку ґрунту. Першочергово сів проводять на легких ґрунтах, які швидше прогріваються. При використанні No-till технології шар мульчі перешкоджає нагріванню верхнього грунтового шару.

Глибина загортання насіння залежить від механічного складу грунту, вологості, температури і ін. На важких суглинках її оптимальна величина становить 5 см, на легких суглинках - 6 см, чорноземах - 7 см, супіщаних 8 см.

Густота стояння кукурудзи

Оптимальна густота сходів кукурудзи варіюється для різних кліматичних зон. З розрахунку на площу 10 м2 в Степу густота ранньостиглих гібридів кукурудзи становить 60 од., середньоранніх - 50 од., середньостиглих - 40 од., середньопізніх - 35 од. У Лісостепу показники відповідають - 85, 80, 70, 60 од., а в Поліссі - 90, 80, 70 од.

Рекомендований продукт
Семена кукурузы ЕС Конкорд
  250
  140
  зерно, силос
  285
  3440.
  4040.00 грн
  00 грн/міш.
  У Наявності
  Семена кукурузы ЕС Милорд
   370
   150
   зерно, силос
   295
   2978.
   00 грн/міш.
   Немає на складі
   Семена кукурузы ЕС Фарадей
    350
    160
    зерно
    300
    3440.
    4040.00 грн
    00 грн/міш.
    У Наявності
    Семена кукурузы ДН Аджамка
     320
     120
     зерно
     220
     950.
     1050.00 грн
     00 грн/міш.
     Немає на складі
     Семена кукурузы ДН Джулия
      340
      140
      зерно, силос
      270
      1490.
      00 грн/міш.
      Немає на складі
      Семена кукурузы Меган
       250
       150
       зерно, силос
       285
       1430.
       1530.00 грн
       00 грн/міш.
       Немає на складі