photo blog 042

photo blog 042Щоб ефективно боротися з бур'янами, ворога, тобто, бур'ян потрібно добре знати і вміти класифікувати.

Бур'яни фото, яких можна знайти в інтернеті, діляться на групи в залежності від морфологічних ознак. Але часто такої класифікації може не вистачити, оскільки в одну і ту ж групу відносять види, що сильно відрізняються особливостями росту і розвитку, а значить і способами боротьби з ними. Крім ботанічних характеристик рослини можна поділити за способом отримання поживних речовин, розмноження і тривалості вегетаційного періоду.
Бур'яни діляться на:

 •  паразитні,
 •  напівпаразитні,
 •  непаразитні.

Непаразитні бур'яни - це класичні автотрофи, найбільш поширені по планеті. У свою чергу ця група ділиться на однорічні та багаторічні рослини.

Однорічні рослини

Такі бур'яни розмножуються тільки насінням, їх життєвий цикл не перевищує 2 роки. Дозрівання насіння означає припинення їх вегетації.

Багаторічні рослини

Група багаторічних бур'янів - це види, що ростуть кілька років, здатні плодоносити неодноразово протягом життя. Їх особливістю є можливість розмноження вегетативними органами.

Однорічні або малорічні бур'яни представлені такими підвидами:

 • ефемери - група бур'янів з укороченим вегетаційним періодом (до 2 місяців), які за сезон дають кілька сходів. Наприклад, зірочник середній.
 • ярі ранні бур'яни - однорічні бур'яни, що характеризуються раннім проростанням. Одні дозрівають на момент збирання культурних рослин. Серед цієї групи такі види як лобода біла, гірчиця польова та інші.
 • ярі пізні - можуть прорости, коли грунт достатньо зігрівся. Хоч вони і повільно розвиваються, але дозрівають в момент збирання ярих культур. Насіння потрапляє в зерно, формуючи небажану смітну домішку. Такі однорічники плодоносять тільки один раз за сезон, гинучи в разі проростання восени. До них відноситься щириця, мишій, куряче просо.
 • зимуючі бур'яни можуть закінчувати вегетацію або в сезоні, коли проросли або ж утворювати розетку ранньою весною. Добре зимують в будь-якій стадії росту. Після перезимівлі зимуючі бур'яни досить швидко дають стебла і закінчують вегетацію. Сюди можна віднести волошку синю, грицики, ромашку непахучу та інші види.

Багаторічні бур'яни

Такі рослини можна поділити на дві групи: до першої входять бур'яни, що добре розмножуються вегетативно і ті, що не мають такої здатності.
Рослини, що слабо або не розмножуються вегетативно - це стержнекореневі і мичкуватокореневі рослини. Характерною ознакою стержнекореневої групи є головний корінь, що у деяких рослин проникає в глиб на 1.5-2 м.
Найбільшої шкоди завдають бур'яни, що можуть розмножуватися вегетативно. Це повзучі бур'яни, в яких в якості розмноження служать стеблові пагони (жовтець, перстач). Цибулинні або бульбові рослини утворюють бульбові потовщення на коренях або підземних стеблах. Вони після перезимівлі дають початок новим генераціям. Органами розмноження кореневищних бур'янів служать частини підземного стебла - кореневища. Серед кореневищних видів виділяють пирій повзучий, хвощ та інші.
Кореневідприскові бур'яни - досить проблемні злісні рослини. Це осот, щавель і берізка. На головному корені таких рослин з'являється коренева поросль, що дає початок новим рослинам.

Паразитні види бур'янів

Паразитні види рослин втратили в процесі еволюції здатність до фотосинтезу і, прикріплюючись до рослини-господаря присосками, харчуються за його рахунок. До кореневих паразитів відносять повитицю, а до стеблових - вовчок соняшниковий, вовчок капустяний і гіллястий.
Напівпаразитні види і фотосинтезують, і харчуються поживними речовинами рослини-господаря.

Однодольні та дводольні бур'яни

Ботанічна класифікація ділить рослини на однодольні або злакові та дводольні. Так само можна поділити і види бур'янів.

Злакові бур'яни (однодольні)

Однодольні рослини - клас квіткових, що в зародку мають одну сім'ядолю. Їх відрізняє мичкувата коренева система з додатковими коренями. Стебла однодольних бур'янів не розгалужуються, листя обвивають стебло, з паралельним або дугоподібним жилкуванням. Стебла таких рослин не містять камбію, а значить не дерев'яніють, не товщають.

Дводольні бур'яни

Дводольні рослини-бур'яни (інша назва двосім'ядольні) - це покритонасінні рослини з двома сім'ядолями. Їх характеризує наявність камбію між лубом і деревиною, листя мають сітчасте жилкування з виємчастим або зубчастим краєм. У таких рослин розвивається головний корінь (стрижнева коренева система). Бур'яни, види яких виростають в наших широтах, це однодольні і дводольні.

Рекомендований продукт
Гербицид Антисапа
  метрибузин
  Картопля, Помідори безрозсадні, Помідори розсадні, Соя
  978.
  88 грн/кг
  У Наявності
  Антисапа Ликвид
   метрибузин
   Картопля, Помідори безрозсадні, Помідори розсадні, Соя, Морква
   966.
   00 грн/кг
   У Наявності
   ізопропіламінна сіль гліфосату, в кислотному еквіваленті
   Соняшник, Пшениця озима, Ячмінь ярий
   104.
   00 грн/л
   Немає на складі
   калійна сіль гліфосату, в кислотному еквіваленті
   Землі не с/г призначення, Поля під посів соняшника, кукурудзи, картоплі, сої, соняшнику, ріпаку, люцерни, льону, баштанних та овочевих культур, Поля с/г призначення
   159.
   85 грн/л
   У Наявності
   Гербицид Основа
    ацетохлор
    Кукурудза, Соняшник, Соя
    187.
    80 грн/л
    Закінчується