photo blog 09

photo blog 09Роль мінеральних добрив у підвищенні продуктивності рослин досить висока, проте коефіцієнт використання таких добрив самими рослинами досить низький (не більше 40-50%).

Значна частина елементів живлення перетворюється в газоподібні сполуки і вивітрюється або вимивається з грунту. Крім того, азотні добрива, які найчастіше вносяться в грунт, несуть небезпеку для екології та здоров'я людей.

Виробництво хімічних добрив вимагає високих витрат невідновлюваних і імпортованих ресурсів. Це призводить до підвищення собівартості кінцевого продукту.
Мінуси використання хімічних азотних добрив змушують переглядати технології виробництва сільгосппродукції і більш часто користуватися методом біологічної фіксації азоту.

Плюси і особливості проведення біологічної азотфіксації

Біологічна азотфіксація є єдиним способом збагатити рослини азотом, який не впливає на навколишнє середовище. Такий спосіб дозволяє значно зменшити витрати сировини і енергії на виробництво азотних добрив, знизити техногенне навантаження на екологію і енерговитрати на сільгосппродукцію.

Біологічний азот застосовується не тільки в системі інтенсивних технологій, але і в органічному землеробстві, в якому органічний азот є єдиним джерелом рентабельних урожаїв.

Для України біологічна азотфіксація має велике значення, враховуючи високі ціни на газ і застарілу технологію виробництва азотних добрив. 

Не дивлячись на велику кількість плюсів, біологічна азотфіксація має ряд факторів, які можуть обмежити ефективність такого методу:

 • для конкретної культури необхідно використовувати тільки спеціально розроблені для неї інокулянти;
 • дотримуватися співвідношень робочої суспензії і насіння;
 • не можна використовувати в якості клейкого агента токсичні для бактерій комплексні добрива або силікатний клей;
 • обробка насіння інокулянтами - інфекційний для рослин процес і активізує в рослинах захисні механізми. Це може затримати розвиток культури на 3-5 днів;

ефективність використання симбіотичних систем залежить від погодних умов. Оптимальний режим для утворення бульбочок на корінні рослин - температура 10-24 градуса і рН на рівні 5,5-6,5. При більш низьких температурах і інших значеннях рівня кислотності бульбочки утворюються, але процес азотфіксації в них не відбувається.

Вибір інокулянту для сої

Вибір препарату-інокулянту для сої проводиться шляхом вивчення показників, які забезпечують ефективність процесу азотфіксації:

 • Штами мікроорганізмів. На якість симбіозу впливає наявність у бульбочкових бактерій специфічності до вибору рослини-господаря, їх конкурентоспроможність і вірулентність, азотфіксуюча активність і ефективність взаємодії з різними гібридами певної рослини.
 • Стерильність бактерій. Зараженість інокулянту іншими штамами бактерій або спорами грибів знижує ефективність процесу азотфіксації і впливає на вірулентність і конкурентоспроможність бульбочкових бактерій.
 • Термін зберігання препарату. Навіть в умовах стерильність бульбочкові бактерії мають здатність рости. При досягненні максимальної концентрації бактерії гинуть, виділяючи при цьому токсини. Тому препарати з терміном зберігання від 1 року стають менш активними. З цієї причини препарати інокулянти для сої виготовляються на основі високоефективних, активних штамів мікроорганізмів в умовах максимальної стерильності і перед початком посівної кампанії.


Інокуляція і протруювання сої

Ефективна азотфіксація можлива тільки при використанні системи захисту культур від хвороб і шкідників, значна частина яких передається через насіння і грунт. Тому передпосівне протруювання насіння є екологічно доцільним і економічно вигідним. Додавання інсектицидів і фунгіцидів забезпечує захист насіння і проростків від хвороб і шкідників.

Протруювання має відповідати таким вимогам:

 • мати високу біологічну ефективність;
 • необхідно забезпечити рівномірне покриття;
 • повинно не знижувати посівних якостей насіння.


Таким вимогам відповідає препарат бульбочкових азотфіксуючих бактерій Євростім Різо (виробник Євросем) і Ризоактив Концентрат (виробник BioNorma). Вони містять високу концентрацію унікальних азотфіксаторів для обробки бобових перед посівом.
Інокуляція і протруювання насіння сої підвищує якість продукції, знижує навантаження на грунт і рослини, забезпечує культуру азотом в критичних фазах.

Рекомендований продукт
Инокулянт Евронорм Ризо
  азотфіксуючі бактерії
  Горох, Нут, Соя, Сочевиця
  393.
  30 грн/л
  Немає на складі
  Бактериальный препарат Евронорм N (азот)
   бактерії роду Azotobacter
   Кукурудза, Соняшник, Пшениця озима, Пшениця яра, Жито, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий
   310.
   00 грн/л
   Немає на складі
   Бактериальный препарат Ризоактив концентрат
    азотфіксуючі бактерії
    Горох, Сорго, Соя, Сочевиця
    600.
    00 грн/л
    У Наявності
    Бактериальный препарат Бионорма Азот
     азотфіксуючі бактерії
     Кукурудза, Соняшник, Помідори, Пшениця озима, Соя
     310.
     00 грн/л
     У Наявності
     Бактериальный препарат Бионорма Псевдомонас
      бактерії роду Pseudomonas
      Кукурудза, Овочеві культури, Соняшник, Пшениця озима, Соя
      330.
      00 грн/л
      У Наявності