photo blog 015

photo blog 015Личинки жуків-коваликів (дротяники) завдають істотної шкоди овочевим і польовим культурам. Практично весь життєвий цикл дротяників відбувається в грунтовому середовищі

: розвиток яєць, формування личинок, лялечок, а також частково і дорослих особин. Інтенсивність розмноження, географічне поширення, масштаби шкоди дротяників багато в чому залежать від кліматичних особливостей місцевості, механічного складу, фізичних і хімічних властивостей грунту.

Пошкодження культур дротяниками

Дротяники завдають істотної шкоди різним сільськогосподарським культурам, активно поїдаючи їх насіння, проростки, стебла, слаборозвинену кореневу систему. Спочатку вони виїдають ендосперм набряклих зерен, залишаючи лише оболонку зерна. У пророслого насіння шкідник знищує паростки. Пошкоджуючи підземні частини стебла більш зрілих рослин, вони викликають їх пожовтіння і загибель.

Крім зернових культур, дротяники вражають картоплю, тютюн, буряк, соняшник, люпин, баштанні і бобові культури, кукурудзу.

Дротяники здатні завдати шкоди зерновим культурам від моменту проростання кореня до завершення розвитку рослиною п'ятого справжнього листка. На наступних етапах розвитку рослин шкода від дротяників є несуттєвою.

Ступінь шкодочинності дротяників, що наноситься ними зерновим культурам, залежить від щільності личинок, виду популяції, температури і вологості населеного прошарку ґрунту, фази розвитку рослин, агротехнічних методів обробітку та ін.

За середньостатистичними даними при сприятливих умовах 1 дротяник здатнен пошкодити 1% рослин, які ростуть на 1м2. На практиці доведено, що на 1м2 посівів вівса на торф'яно-болотних грунтах може перебувати до 40 дротяників.

Обстеження полів на ступінь зараженості дротяниками здійснюють в серпні. Для цього підраховується кількість шкідників в грунтовому комі, розміром 50х60х30 см. З 100 га беруть до 15 таких проб. На підставі результатів обстежень складають план агротехнічних і хімічних заходів, спрямованих на знищення дротяників.

Боротьба з дротяником

Обробіток грунту. В процесі оранки гине до 80% личинок дротяників. Максимальний ефект досягається при механічній обробці грунту під час залялькування личинок (кінець липня-початок серпня).

Боротьба з бур'янами. Забур'яненість полів кореневищами пирію прямо пропорційна чисельності дротяників.

Посів стійких культур. На ділянках з великими кількостями дротяників рекомендується висівання стійких культур: горох, гречка та ін. Повільноростучі і слабокущисті культури більш схильні до впливу дротяників.

Спосіб посіву. При широкорядному способі посіву збільшується шкодочинний вплив дротяників.

Сівозміна. При дотриманні 7 і 9-пільної сівозміни, суміщеною з багаторазовою обробкою грунту, вдається істотно знизити чисельність личинок коваликів.

Хімічні заходи боротьби. Комплексне поєднання агротехнічних заходів з хімічною обробкою дозволяє повністю вберегти від дротяників посіви озимих та ярих зернових. Дозування і способи застосування препаратів грунтуються на щорічному якісному грунтовому аналізі.

Передпосівна обробка насіння. При масовому поширенні дротяників рекомендовано застосування інсектицидів, що містять імідаклоприд і тіаметоксам в комбінаціях з дельтаметріном, лямбда-цигалотрином.

Біологія дротяників

Сімейство Elateridae (дротяники) входить в ряд Жуки. Вони мають подовжено-овальну форму тіла, довжиною 8-20 мм. Голова маленька. Задні кути передньоспинки виступають у вигляді шипів. В ямку середньогрудей входить відросток передьогрудей, утворюючи апарат підскакування. Процес підстрибування жуків в повітря супроводжується характерним клацанням, через що за ними закріпилася назва «ковалики».

Найбільш поширеними видами коваликів є: смугастий, посівной, темний, степовий, чорний, блискучий, буроногий і широкий.

Яйця дротяників - овальні, біло-молочні, гладкі, довжиною до 2 мм.

Личинки дротяників характеризуються витягнутим, жорстким тілом жовтого забарвлення (схожим на дріт). З боків розташовані 3 пари ніг. Довжина дорослої личинки - до 30 мм. Завдяки своїй фізіології вони легко пересуваються в грунтових шарах.

Лялечка дротяника має м'які, ніжні, молочні покриви тіла. До завершення етапу розвитку вона перебуває в земляній колисці. Тривалість розвитку личинок досягає 5 років.

Ковалики полюбляють притінення, вологі місця. Найбільш сприятливі умови мікроклімату для них в злаковій рослинності і конюшині. Переважно заселяються в озимих і ярих хлібах. Харчуються листовою м'якоттю рослин.

Активність життєдіяльності жуків залежить від рівня температур. Найбільш рухливі вони при 10-27С. Низькі температури змушують їх шукати укриття, а зниження температури до 1С зовсім припиняє їх рухливість.

Незабаром після спарювання самки коваликів відкладають від 80 до 600 яєць, закопуючи їх на глибину до 50мм. Розвиток яєць триває близько місяця, потім в кінці липня з них з'являються личинки. Їх тривалий процес розвитку може досягати 5 років. Підросші за рік личинки здатні завдавати серйозної шкоди посівам зернових культур.

Найбільша чисельність дротяників фіксується на важких грунтах, відповідно найменша - на легких пісковиках. Грунт для дротяників не є постійним, оптимальним середовищем проживання. Зміна температур і вологості стимулює личинок до пошуку кращих умов в інших ґрунтових шарах. Одним з вирішальних факторів в житті дротяників є контактна вологість, без якої вони гинуть. Ранньою весною дротяники прагнуть піднятися до верхніх ґрунтовим шарів, що гарно прогріваються, а восени вони йдуть углиб, подалі від промерзаючого шару.

Заляльковування личинки відбувається на глибині не більше 15 см. Цей процес займає до 25 діб. Молоді жуки залишаються зимувати в колисках.

Природними факторами знищення дротяників стають птахи, хижі комахи, хвороби. Граки, шпаки, ворони масово винищують личинок в період оранки. Значну кількість дротяників знищують жужелиці. Суттєво зменшують чисельність личинок бактеріальні захворювання.

Рекомендований продукт
Инсектицид Альфа-Ацетамиприд
  ацетаміприд
  Картопля, Огірки, Помідори, Пшениця озима, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Буряк цукровий, Яблуня
  559.
  79 грн/кг
  У Наявності
  Инсектицид Залп
   хлорпірифос, циперметрин
   Землі не с/г призначення, Пшениця озима, Буряк цукровий, Яблуня, Горох, Гірчиця, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Кукурудза, Соняшник, Соя
   263.
   75 грн/л
   У Наявності
   Инсектицид Оперкот
    лямбда-цигалотрин
    Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Буряк цукровий, Яблуня, Виноград, Горох, Соя, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Малина
    375.
    00 грн/кг
    У Наявності
    Семена пшеницы Колониа
     270-300
     130
     1000
     80
     10006.
     00 грн/міш.
     Немає на складі
     Семена пшеницы Лупус
      270-300
      90
      50
      100
      800.
      00 грн/міш.
      Немає на складі