photo 011

photo 011Новина про появу в Україні нової, вже 8-й раси рослини-паразита вовчок вразила виробників соняшника. Вовчок продовжує поширюватися не тільки по Причорноморському узбережжю

, а й в більш північні і центральні регіони України. Щорічно у всьому світі ця рослина-паразит вражає більше 8 млн. гектарів посівів соняшнику і також щорічно фермери спостерігають появу вовчка на гібридах, які вважалися стійкими.

Критичною в Україні є ситуація з вовчком в південно-східних і південних областях. На посівах соняшника в даному регіоні зустрічаються найбільш агресивні раси паразита.

Особливості рослини вовчок соняшниковий

За словами вчених з Інституту олійних культур НААН України перші випадки появи вовчка були зафіксовані в Чернігівській, Київській і Житомирській областях. Кількість паразита на полях поки незначна, що пояснюється більш низькими температурами повітря в даному регіоні. Рослина-паразит поступово адаптується і його активне поширення всього лише питання часу.

Спільна еволюція рослини-господаря і рослини паразита призводить до появи нових рас, здатних вражати раніше стійкі гібриди соняшника.

Вовчок відрізняється можливістю зберігати життєздатність насіння до 20 років, а одна рослина здатна дати до 500 тис. нових насінин. Ідеальними умовами для проростання вовчка є:

 • температура повітря 16-25 градусів;
 • вологість 75-80%;
 • слабокисла реакція грунту;
 • кореневі виділення соняшнику.

Вовчок самозапильна рослина, яка здатна поширюватися різними способами на відстані до 20 км.

Оскільки виростити стійкі до вовчка гібриди соняшнику досить складно, а врожайність ураженого паразитом соняшнику знижується на 30-70%, її називають «чумою 21 століття».

Способи боротьби

Сьогодні вченими виявлено 8 рас вовчка (A, B, C, D, E, F, G, H). Поява нових рас пояснюється постійним схрещуванням рослини-паразита між собою. Найбільш вірулентними вважаються останні три раси.

Расовий склад вовчка визначається за допомогою декількох десятків стійких і нестійких гібридів соняшника, які по різному реагують на паразитичне ураження.

За словами вчених єдине, що можна зробити сьогодні в боротьбі з вовчком, це зменшити кількість і масу насіння в верхньому шарі грунту. Зробити це можна кількома способами:

 • розумна сівозміна, який передбачає посів соняшника на одному і тому ж місці тільки через 6-7 років;
 • провокаційні посіви проводять нестійкими сортами соняшнику або посівом кукурудзи, які змушують до 80% насіння паразита проростати;
 • біологічні методи вважаються дуже ефективними. Для знищення вовчка на посівах соняшнику за радянських часів використовувалися міновані мушки фітомізи, які харчувалися тільки насінням паразита, або гриби Fusarium orobanche, що вражають тільки вовчок;
 • селекційний спосіб, який має на увазі виведення нових стійких до вовчка гібридів.

Боротися з самою рослиною-паразитом складно, але все ж використовуючи гібриди соняшника під Євро-Лайтнінг можна домогтися знищення хімічним способом всіх рас вовчка при витраті гербіциду 1,2 л / га.

Робота селекціонерів

Створення нового гібрида - це тривалий процес, який може тривати до 15 років, але іноді вдається вивести стійкі гібриди всього за кілька років. Лідером в боротьбі з вовчком вважається ВНІС, який витрачає багато коштів на виведення нових гібридів, вирощує лінії соняшнику в усіх регіонах України і за кордоном.

Найбільш популярними стійкими до вовчка гібридами на сьогодні є Тунка (Limagrain), ЄС Белла (Євраліс), гібрид турецької селекції Рейна, Авалон (Євросем) та інші.

Рекомендований продукт
102-107
53
52
185
2346.
2546.00 грн
00 грн/міш.
У Наявності
Семена подсолнечника ЕС Петуния
  109
  40
  50
  170
  3153.
  00 грн/міш.
  Немає на складі
  Семена подсолнечника ЛГ 5580
   109-115
   52
   52
   155
   3940.
   4407.00 грн
   00 грн/міш.
   У Наявності
   90-95
   50
   52
   150
   2391.
   00 грн/міш.
   Немає на складі
   Семена подсолнечника Тунка
    105-110
    55
    50
    150
    3940.
    4366.00 грн
    00 грн/міш.
    У Наявності