photo blog23122020Західний кукурудзяний жук або діабротика (Diabrotica virgifera virgifera) - шкідливий карантинний організм, який паразитує на посівах кукурудзи. Відноситься до ряду Жуків, сімейства - Листоїди. Шкодочинними є жуки й личинки комахи. За рік встигає вирости одна генерація шкідника, а його яйця зимують у грунті.

Опис шкідника

Довжина тіла дорослої особини становить 4.2-6.8 мм. Колір надкрил і переднєспинки варіює від світло-жовтого до коричневого. У імаго довгі ниткоподібні вусики. Характерний статевий диморфізм. Яйця білувато-жовті до 0.5 мм. Личинка шкідника червоподібна. Максимальний розмір 10-18 мм. Головка світло-коричнева. Біла м'яка лялечка.

Шкідливість діабротики

Західний кукурудзяний жук харчується кукурудзою. Це важлива культура для сучасного сільськогосподарського виробництва, шкідника відносять до карантинних видів. Дорослі особини жука поїдають кукурудзяні рильця, їдять недозрілі зерна в качанах, викликають склерозування листя. Але більшу шкоду приносять личинкові стадії шкідника. Вони під'їдають коріння, викликаючи порушення живлення рослин і транспорт поживних речовин. Це істотно скорочує ріст рослин або призводить до їх загибелі. Молоді рослини, як правило, гинуть, а підрослі рослини культури - полягають. В основі стебла формується специфічна структура - "гусяча шия". Такі рослини легко вириваються з землі, що є ще одною діагностичною ознакою.
Небезпеку жук представляє не тільки тим, що своїм прямим впливом в місцях поширення знижує врожайність культури до 30%, але і тим, що переносить небезпечні хвороби й інфекції, такі як бактеріальний вілт та хлоротичні плямистості.

Як боротися з діабротикою?

У маркеті Вашого поля Посівна Ви можете придбати не тільки насіння кукурудзи, а й засоби захисту культури від шкідника західний кукурудзяний жук - інсектициди від діабротики. Боротися з західним кукурудзяним жуком можна агротехнічними і хімічними методами. Агротехнічні методи включають дотримання сівозміни, контроль посівного матеріалу на предмет зараження і ретельний огляд кукурудзи, що росте вздовж залізничних шляхів.
Для контролю шкідника або підозрі, що він є на полі, обстежують рослини культури до або під час викидання волоті. Якщо шкідника не виявлено, то такий моніторинг проводять два рази на тиждень до кінця запилення.
При виявленні шкідника обстежується поле по 5 рослин в 5 різних ділянках. Підраховується кількість жуків і ступінь пошкодження волоті.
Для контролю шкідника використовують також феромонні пастки на клеї трикутної та круглої форми. Одна пастка встановлюється на 5 гектарів поля, розміщується на рівні качана. Контроль вкладок проводять 7-10 днів, замінюючи феромони кожні 5 тижнів.
Застосовувати інсектициди необхідно при виявленні шкідника в кількості 2 і більше личинок на коренях при струшуванні грунту і понад 8 штук при промиванні коріння водою.
Для контролю шкідника використовують протруйники насіння й інсектициди з такими діючими речовинами:

 • тіаметоксам,
 • тефлутрін,
 • імідахлорпрід,
 • ацетаміприд.


Експансія карантинного шкідника діабротика триває. Комаха формує стійкість до діючих речовин інсектицидів і пристосовується до стійких культур. Гарантованим способом боротьби є грамотна сівозміна і недопущення вирощування кукурудзи в монокультурі.

Рекомендований продукт
 Инсектицид Антиколорад
  імідаклоприд, лямбда-цигалотрин
  Буряк цукровий, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Горох, Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Груша, Яблуня, Картопля, Кукурудза
  517.
  78 грн/л
  У Наявності
  Инсектицид Антиколорад Макс
   імідаклоприд, лямбда-цигалотрин
   Груша, Картопля, Яблуня, Кукурудза, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Овес, Жито, Капуста, Горох, Помідори, Буряк цукровий
   631.
   12 грн/л
   У Наявності
   Инсектицид Карате Зеон
    лямбда-цигалотрин
    Баклажан, Виноград, Горох, Диня, Картопля, Кукурудза, Льон-довгунець, Цибуля, Огірки, Персик, Помідори, Пшениця озима, Пшениця яра, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Буряк цукровий, Сорго, Яблуня, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий
    862.
    80 грн/л
    У Наявності
    260
    150
    зерно, силос
    240
    950.
    00 грн/міш.
    Немає на складі
    Семена кукурузы Меган
     250
     150
     зерно, силос
     285
     1430.
     1530.00 грн
     00 грн/міш.
     Немає на складі