photo blog020221Вусач соняшниковий (лат. Agapanthia dahli) - шкодочинна комаха Степової і Лісостепової зони, Карпат та Криму. Паразитує на соняшнику, інших рослинах родини Айстрові. Резервуаром є такі види бур'янів:

 • осот
 • будяк
 • реп'ях
 • борщовик
 • полин гіркий.


Комаха харчується соняшником та іншими рослинами з родини Айстрових. Насичення соняшником сівозміни в Україні, де більш ніж 6 мільйонів орних земель засіяно цією культурою, зумовлює накопиченню і поширенню шкідника. Фітосанітарна ситуація погіршується і це стосується не тільки вусача соняшникового, але й інших шкідників та збудників грибкових інфекції. На кислотне число і врожайність культури впливають такі спеціалізовані комахи як вусач або агапантія, соняшникова шипоноска, щитники та клопи шитняки.
Вусач соняшниковий або агапантія - шкідник з сімейства усачів.
Доросла особина дука має довжину 19-22 мм. Тіло вкрите жовтуватими волосками, що формують смужки. Надкрила вкриті плямами. Імаго відкладає біле яйце, звужене, у формі циліндра. Личинка жовто-біла, безнога, вигнута дугою.
Відкладання яєць відбувається всередині стебла з нижньої частини черешка листка. Для цього самка підгризає шкірку на висоті 20-60 см від поверхні грунту. В утворену щілину 5-8 мм відкладається 1 яйце. Одна самка відкладає до 50 яєць. Личинка, що вилуплюється, прокладає собі хід донизу до стеблової шийки. З ростом личинки хід шириться і рослина пошкоджується ще більше. Личинка зимує в нижній частині стебла під землею. Вхід в отвори стебла закриває недогризками. Лялечка утворюється навесні. Літ імаго відбувається з травня по липень. Комахи активні в денну частину доби, здатні вигризати смужки на соняшнику в стеблі та черешках. Шкодочинність комах більш помітна на соняшнику з пізніми термінами посіву. Пошкоджені рослини більш схильні до вилягання. Культура соняшника, яка вражена комахами на ранніх термінах, часто відстає в рості і гине ще до початку цвітіння.

Як боротися зі шкідником вусач соняшниковий?

Для контролю шкідника на полі підійде ряд агротехнічних і хімічних заходів. Зокрема рекомендовані ранні і стислі строки сівби. Після збору врожаю необхідно зрізати бадилля близько до землі та вивезти його з поля. Контроль бур'янів на полі як резервуарів інфекції важливий і допомагає зменшити кількість комах. Особливо це стосується складноцвітих бур'янів. На полі зі шкідником показана глибока зяблева оранка.
Вплив шкідника призводить до реальних доборів врожаю на 25-55%. Крім того, вусач спричинює зниження рівня жирів та маси зернівок.

Рекомендований продукт
Инсектицид Канонир
  імідаклоприд
  Ріпак озимий, Ріпак ярий, Помідори, Картопля, Яблуня, Виноград, Пшениця озима
  735.
  80 грн/кг
  У Наявності
  імідаклоприд, лямбда-цигалотрин
  Кавун, Баклажан, Горох, Кабачок, Цибуля, Помідори, Пшениця озима, Пшениця яра, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Сади, Сорго, Гарбуз, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий
  812.
  36 грн/л
  У Наявності
  Инсектицид Фас
   альфа-циперметрин
   Горох, Капуста, Картопля, Пшениця озима, Пшениця яра, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Жито, Сади, Буряк цукровий, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий
   193.
   20 грн/л
   У Наявності
   Инсектицид Фастак 
    альфа-циперметрин
    Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь ярий, Яблуня, Картопля, Виноград, Груша
    493.
    75 грн/л
    У Наявності
    Протравитель Канонир Ультра
     імідаклоприд
     Кукурудза, Соняшник, Пшениця озима
     737.
     77 грн/л
     У Наявності