photo blog030221Шипоноска чи горбатка соняшникова - комаха, що шкодить соняшнику. Поширена в Степовій зоні України, але зустрічається у всіх регіонах, де сіють культуру соняшника. Найчастіше паразитує в центральній та східній Європі на початку літа (червень, липень).


Шипоноска (лат Mordellistena parvula) належить до родини горбатки (Mordellidae), ряду твердокрилі (Coleoptera).
Жук має розмір від 2.5 до 3.3 мм, чорного кольору. Тіло вкрите блискучо-сірими волосками. Голова ширша за передньоспинку, черевце у вигляді шпички. Головка нахилена донизу, буро-червоного кольору. Має нитковидні 11-членні вусики. Личинка жовто-лимонного кольору, з короткими щетинками.
Поява дорослих особин відбувається в травні - червні. Жуки після виходу в червні тримаються на бур'янах родини Айстрові, а потім переходять на соняшник. Відкладання яєць відбувається під покриви стебла соняшника або цикорію. Личинка виїдає стебло зсередини, формуючи довгі звивисті ходи, де зимує личинка. Навесні формується лялечка (глянцево-жовта) ближче до зовнішніх ходів. Одне стебло може стати домівкою кількох лялечок. По статистиці до 90 лялечок може бути на одній рослині.

Як боротися з горбаткою чи соняшниковою шипоноскою?

Для подолання проблеми горбатки на полі соняшника рекомендуємо глибоку зяблеву оранку. Для зменшення поширення шкідника проводьте вчасний посів культури. Необхідно провести зріз стебла максимально низько та видаляти рослинні рештки з поля. Видалення рослинних решток можливо як восени після збору врожаю, так і навесні.
Своєчасний контроль бур'янів - резервуарів шкідника - важливий момент для подолання проблеми на полі. В залежності від технології вирощування застосовується досходовий чи післясходовий контроль бур'янів. До сходів бур'яни прибирають гербіцидами на основі прометрину, ацетохлору, метсульфурону. Після сходів працюють страховими гербіцидами. Якщо це ІМІ-гібриди соняшнику, то гербіцидами на основі імазамоксу та імазетапіру. На гібридах під технологію Гранстар - гербіцидами на основі сульфоніл сечовин.

Наслідки впливу соняшникової шипоноски

Особливістю життєвого циклу жука пояснюється шкодочинність шипоноски. Личинки вигризають довгі звивисті ходи в стеблі, а до того ж переносять вірусні та грибкові збудники хвороб. Це необоротно порушує транспорт поживних речовин по стеблу. Рослини, уражені шипоноскою, формують набагато меншу врожайність, утворюється дрібне насіння, пустотіле, з легким ядром. Часто зернівки пусті. Знищені стебла не здатні витримувати тиск вітру і часто полягають. Якщо культура достояла до серпня, то під масою кошика ламається пізніше. Це робить неможливим збір урожаю механічним способом. Важливо прибрати рослинні решки з поля в разі значної кількості шкідників.

Рекомендований продукт
Инсектицид Дихлор БТ
  циперметрин, хлорпірифос
  Соняшник, Землі не с/г призначення
  324.
  29 грн/л
  У Наявності
  Инсектицид Залп
   хлорпірифос, циперметрин
   Землі не с/г призначення, Пшениця озима, Буряк цукровий, Яблуня, Горох, Гірчиця, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Кукурудза, Соняшник, Соя
   263.
   75 грн/л
   У Наявності
   Инсектицид Резонанс
    хлорпірифос
    Ріпак озимий, Ріпак ярий, Картопля, Кукурудза, Пшениця озима, Пшениця яра, Сорго, Соняшник, Буряк цукровий, Яблуня, Землі не с/г призначення
    273.
    60 грн/л
    У Наявності
    Инсектицид Фараон
     хлорпірифос, лямбда-цигалотрин
     Кукурудза, Соя, Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Льон-довгунець, Буряк цукровий, Баклажан, Картопля, Соняшник, Яблуня
     273.
     00 грн/л
     У Наявності
     Инсектицид Хлорпиривит-агро
      хлорпірифос, циперметрин
      Горох, Землі не с/г призначення, Кукурудза, Соняшник, Пшениця озима, Пшениця яра, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Сади, Буряк цукровий
      244.
      72 грн/л
      У Наявності