photo blog180121Збудник фомозу широко зустрічається у всіх зонах, де сіють соняшник. Гриб Leptosphaeria lindquistii Frezzi відноситься до грибів класу Аскоміцети.

Як проявляється на культурі?

Хворобливі ураження з'являються на всій поверхні рослини, але особливо помітні на стеблах у вигляді оперізуючих або довгастих некрозів. У деяких випадках уражається прикоренева зона.
Поверхня листя при фомозі має темно-бурі плями з характерною жовтою окантовкою. В процесі дозрівання врожаю некроз рухається від листя до стебла і переходить на кошик. Це призводить до ураження сім'янок і необоротних втрат врожайності. У деяких випадках некротичні ураження проникають всередину стебла, і воно тріскається.
Рослини соняшника уражаються в основному на стадії 3-4 листків. Патоген фомозу або ще по іншому чорної плямистості формує телеоморфну і анаморфну ​​форми. Рослини, уражені фомозом, швидко в'януть і засихають. Хвороба викликає зниження врожайності до 25%.
Резервуаром інфекції є рослинні рештки та насіння, уражене грибом. При температурі +20 - +25 градусів і вологості грунту 60% починається масовий розвиток патогена.

Як боротися з фомозом соняшника?

Для боротьби з хворобою фомоз соняшнику застосовують комплекс заходів, спрямованих на профілактику та знищення патогена. Агротехнічні методи включають дотримання сівозміни і використання стійких гібридів соняшнику.
Хімічні методи боротьби - фунгіциди - теж застосовуються широко. Вони вносяться профілактично або при перших ознаках хвороби.
У період вегетації використовуються такі фунгіциди:

 • На основі азоксистробіну і ципроконазолу (препарат оригінал Амістар Екстра і його аналоги Капітал, Жокей)
 • На основі пікоксистробіну і ципроконазолу (препарат Аканто Плюс і його аналоги)
 • На основі карбендазима (препарат Дерозал і його аналоги Дезарал, Карбезим, Альфа-Стандарт, Дезал).
 • На основі флутриафолу і карбендазима (препарат Імпакт К і його аналог Дезарал Екстра)


При перших ознаках хвороби або для профілактики використовується препарат Коронет 300 на основі трифлоксистробіну і тебуконазолу.
Рекомендується двократне внесення таких фунгіцидів при ризику виникнення фомоза:

 • Піктор (діючі речовини боскалід, димоксистробін)
 • Пропульс (флуопірам, протіоконазол)
 • Ретенго (піраклостробін)
 • Тайтл 50 (цимоксаніл, фамоксадон)
 • Танос 50 (цимоксаніл, фамоксадон).

Не використовуйте будь-які фунгіциди або інші фунгіциди під час цвітіння культури, тому що це веде до ураження бджіл і їх личинок. Навіть якщо вказано, що фунгіцид можна вносити під час цвітіння, то краще зробити це в фазу появи крайових квіток або відразу після цвітіння, але за умови закриття пасік або їх евакуації. Пам'ятайте, що врожайність культури багато в чому залежить від активності запилювачів, а їх загибель веде до недобору врожаю на 20-40%.
Вважається, що найбільш ефективними діючими препаратами проти фомозу є фунгіциди на основі протіоконазолу або пентіопірада + пікоксистробіну.

Рекомендований продукт
Фунгицид Дезал
  карбендазим
  Пшениця озима, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий
  261.
  98 грн/л
  У Наявності
  Фунгицид Дезарал
   карбендазим
   Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Тритикале, Жито, Соняшник, Буряк цукровий
   185.
   47 грн/л
   Немає на складі
   Фунгицид Дезарал Экстра
    карбендазим, флутріафол
    Горох
    306.
    54 грн/л
    У Наявності
    Фунгицид Жокей
     азоксистробін, ципроконазол
     Пшениця озима, Ячмінь ярий, Кукурудза, Буряк цукровий, Соняшник, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Соя, Горох
     855.
     00 грн/л
     У Наявності
     Фунгицид Капитал
      ципроконазол, азоксистробін, епоксиконазол
      Соняшник, Соя, Буряк цукровий, Горох, Ріпак озимий, Ріпак ярий, Кукурудза, Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий, Овес, Жито
      1030.
      40 грн/л
      У Наявності