photo blog29122020Ваточник сирійський - це рослина, яка стало справжньою бідою для агрономів. З'явившись на полі ваточник вперто витісняє вирощувану культуру і боротися з ним надзвичайно важко. Розростання рослини відбувається дуже швидко. У рослини відмінна посухостійкість та стійкість до вимерзання. Міцна і розгалужена коренева система залишається в грунті, тому боротися з бур'яном важко навіть після знищення надземної частини.


Ваточник сирійський - це рослина родини Ластовневих. Проблему становить на всіх культурах. Поширений повсюдно. Висота ваточника близько 150 см. За період вегетації формується цупке стебло, прямостояче з великими опушеними листками. При зрізі виділяється білий сік з неприємним ароматом. На верхівці формуються багатоквіткові суцвіття - зонтики. Вони також розташовуються і між черешками листя. Доволі великі квітки, до 1 см в діаметрі приваблюють бджіл, тому рослина вважається гарним квітконосом. Плід ваточника - це багатонасінна сім'янка, має характерний загострений кінчик та близько 20 коробочок з насінням в одній коробочці. В кожній коробочці 60-250 насінин.
Ваточник - багаторічна рослина. Цвіте в липні, цвітіння займає 35 днів. Плоди утворюються у вересні і дозріває при перших приморозках. Стрижнева коренева система проникає в грунт на глибину до 100-120 см, що обумовлює складність боротьби з ваточником. Крім того, в шир від головного кореня відходять бічні горизонтальні пагони, з яких ростуть додаткові пагони. Процес відростання додаткових пагонів з материнської рослини стимулює пошкодження кореневої системи. Рослина розмножується вегетативно та насінням. Дякуючи особливостям розмноження (ефективне розмноження вегетативно за допомогою кореневої порослі чи кореневищ) та великій кількості насіння рослина дуже конкурентоспроможна. Ваточник сирійський отруйний для великої рогатої худоби та інших тварин. Тому поле, де поширений ваточник, стає не придатним не тільки для ефективного вирощування сільгоспкультур, але і випасу худоби.

Як подолати ваточник сирійський на полі?

До тепер ваточник не вважався серйозною проблемою для отримання врожаю. Але це лише теоретичні роздуми, бо аграрії знають, як важко побороти ріст ваточника і знищити його на полі. На сьогодні він вважається складним для виведенням бур'яном. Засобу для виведення ваточника у посіві немає. Коренева система настільки міцна і розгалужена, що рослина вдало відростає навіть якщо знищити верхню частину пагону. Оптимально обробляти бур'ян гербіцидами на стадії 1-2 листків, коли ще немає потужного галуження коренів. Це дасть змогу знищити надземну частину і дати змогу вирощуваній культурі успішно конкурувати з ваточником.
На практиці загальна рекомендація така: обробити поле гербіцидом суцільної дії (на основі ізопропіламінної солі гліфосату - Геліос, Гліфовіт) та передискувати. Також застосовують поєднання гербіцидів з різними діючими компонентами: наприклад, Елюміс (на основі мезотріону та нікосульфурону), Стеллар (дикамба, топрамезон) та Гліфовіт Екстра (калійна сіль гліфосату). До цього списку ще можна додати гербіциди на основі клопіраліду. При вирощуванні на полі соняшнику під Євро-Лайтнінг гарні результати покаже внесення Євро-Лайтнінгу та його аналогів. Це препарати на основі імазамоксу та імазетапіру. Знищити кореневу систему повністю ці діючі речовини не можуть, але ефективно пригнітити ріст - так.
Тонкощі у боротьбі з ваточником є. Непогано себе зарекомендували бакові суміші на основі клопіраліду, гліфосату та дикамби. Їх краще вносити тоді, коли висота ваточника складає 10--11 см. Це час активного росту рослини, тому діючі речовини надійдуть до коренів і коренепаростків, максимально впливаючи на рослину. Ефективним буде знищення ваточника на кукурудзі, бо на неї можна вносити гормональні препарати.

Рекомендований продукт
ізопропіламінна сіль гліфосату, в кислотному еквіваленті
Соняшник, Пшениця озима, Ячмінь ярий
104.
00 грн/л
Немає на складі
Гербицид Генезис
  імазамокс, імазапір
  Соняшник
  425.
  04 грн/л
  Немає на складі
  Гербицид Глифовит
   ізопропіламінна сіль гліфосату
   Землі не с/г призначення, Поля під посів соняшника, кукурудзи, картоплі, сої, соняшнику, ріпаку, люцерни, льону, баштанних та овочевих культур
   128.
   80 грн/л
   Немає на складі
   Гербицид Глифовит Экстра
    калійна сіль гліфосату
    Землі не с/г призначення, Поля с/г призначення, Соя
    185.
    47 грн/л
    У Наявності
    Гербицид Элюмис 105 ОД
     нікосульфурон, мезотріон
     Кукурудза
     752.
     45 грн/л
     Немає на складі
     Гербицид Отаман
      ізопропіламінна сіль гліфосату
      Землі не с/г призначення, Поля с/г призначення (ярі зернові, овочеві культури, соняшник, картопля), Пшениця озима, Пшениця яра, Ячмінь озимий, Ячмінь ярий
      104.
      86 грн/л
      Немає на складі